انواع پنل خورشیدی

 

پنل خورشیدی یا فتوولتائیک از تعدادی سلول خورشیدی تشکیل می شود. سلول ها نیمه رساناهایی هستند که به طور مستقیم انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل می کند. در بین انواع مختلف سلول خورشیدی موجود در بازار، معمول ترین نوع از کریستال سیلیکون (مونوکریستال و پلی کریستال) و فناوری لایه نازک بهره گرفته اند.

 

سلول های خورشیدی سیلیکون

نزدیک به 90% پنل خورشیدی موجود دربازار از سیلیکون ساخته شده اند. سیلیکون اشکال مختلفی دارد و از روی خلوص آن شناخته می شود. هر چه خلوص مولکول های سیلیکون بیشتر باشد، تبدیل انرژی خورشید به الکتریسیته بازدهی بیشتری خواهد داشت. حدود 95% سلول های سیلیکونی از کریستال سیلیکون که دارای دو نوع مونوکریستال و پلی کریستال می باشد، ساخته می شوند.

 

پنل خورشیدی مونوکریستال

پنل های مونوکریستال از رنگ آنها قابل شناسایی هستند. اما چیزی که آنها را خاص می نماید، خلوص بالای سیلیکون مورد استفاده در آنهاست که بازدهی بالای آنها را سبب می شود. در اصل این نوع پنل بالاترین بازدهی در حدود 20% را بین انواع پنل های خورشیدی داراست. مونوکریستال ها از شمش سیلیکون که به صورت استوانه است ساخته می شود. به همین دلیل پنل ها دارای لبه های گرد هستند.

پنل های مونوکریستال از نظر فضا هم بازدهی بالایی دارند. آرایه های خورشیدی متشکل از مونوکریستال نیاز به فضای کمتری نسبت به شدت انرژی تولیدی دارند. یکی از مزایای دیگر این نوع پنل خورشیدی عمر بیشتر آنهاست. برخی سازندگان تا 25 سال را تضمین می کنند. اما نکته منفی این پنل ها قیمت بالای آنها است و به همین دلیل مشتری ها بیشتر به سمت انواع دیگر می روند. این قیمت بالا هم به دلیل هدر رفتن مقدار زیادی سیلیکون هنگام ساخت پنل هاست.

پنل خورشیدی پلی کریستال

سلول های پلی کریستال اولین سلول های خورشیدی هستند که در صنعت معرفی شدند. این نوع سلول ها مانند مونوکریستال بریده نمی شوند. بلکه سیلیکون ذوب و در قالب های مربعی ریخته می شوند. در این روش به علت عدم دور ریز سیلیکون پنل های خورشیدی تولیدی کاملا مقرون صرفه می باشند. هرچند بازدهی کمتری حدود 13-16% نسبت به مونوکریستال دارند. که از خلوص کمتر آنها ناشی می شود. از این رو از نظر فضا هم بازدهی کمتری دارد. برای تولید انرژی یکسان با مونوکریستال نیاز به تعداد بیشتری پنل پلی کریستال می باشد.

 

پنل خورشیدی لایه نازک

یکی از انواع در حال پیشرفت، سلول های لایه نازک هستند که بازدهی آنها بین 7-13% می باشد. در ساخت این سلول ها انواع مختلف مواد نیمه رسانا به صورت لایه ای روی هم قرار می گیرند و لایه نازک را تشکیل می دهند. تولید انبوه این سلول ها نیز بسیار ارزان تر از سلول های سیلیکونی تمام می شود. ویژگی دیگر آن انعطاف پذیری است که امکان تولید تجهیزات جدیدی بر این مبنا را ایجاد می کند. همچنین گرما و سایه اثرات منفی کمتری روی لایه نازک دارند. به دلایل ذکر شده این فناوری قابلیت رشد بالایی دارد.

از معایب این فناوری نیاز بالای آن به فضاست که برای مکان هایی با فضای محدود مشکل ساز است. به همین دلیل در بازار تجاری جایگاه پایین تری دارد.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments