نصب سازه های خورشیدی

وقتی صحبت از سیستم­های خورشیدی می شود، اولین چیزهایی که به ذهن می رسند، پنل خورشیدی، اینورتر، باتری و کنترل­های شارژ هستند. اما نصب این سیستم­ها روی سقف یا وسایل متحرک چگونه است؟ در اصل سازه نصب یکی از اساسی­ترین قسمت­های سیستم خورشیدی است که بر تولید انرژی، بازدهی و عمر پنل خورشیدی اثر می­گذارد. بنابراین به علت هزینه بالای راه­اندازی نباید از سازه کلی سیستم غافل ماند.

 

انواع روش­های نصب سازه های خورشیدی

ماژول­های خورشیدی باید به صورت امن و محکم روی ساختاری پایدار و مطمئن نصب شوند تا آرایه از برف، باد، تگرگ، باران و حتی زمین­لرزه­های کوچک در امان بمانند. می توان آنها را روی سقف، زمین یا ستون نصب کرد. در بازار 5 نوع سازه نصب وجود دارد که چهار نوع اول ثابت و آخرین نوع با زاویه متغیر می­باشد:

  1. سازه ­های خورشیدی متصل به سقف: در این روش سیم­کشی بین آرایه خورشیدی و باتری یا اینورتر را به حداقل می­رسانند اما باید در نظر گرفت به دلیل سیم­کشی سقف سوراخ می شود. پس باید ساختار سقف بسیار مستحکم باشد تا ریزش نکند. همچنین باید زاویه و جهت سقف در حالت بهینه باشد تا انرژی خورشید هدر نرود. باید اطمینان حاصل نمود تا درختان یا ساختمان­های اطراف روی سیستم سایه نیندازند و جلوی عبور هوا را نمی­گیرند.
  2. سازه ­های خورشیدی متصل به زمین: نیاز به حفاظت در برابر زمین ندارند ولی باید پایه­های دقیقی داشته باشند. این سازه­ها در معرض تخریب یا انباشت آلودگی­، برگ ها و برف در زیر آرایه خورشیدی هستند. بنابراین این روش مناسب زمین­هایی امن، تمیز و با وضعیت آب­وهوایی پایدار می باشد. معمولا سازه توسط فلز و بتن به زمین محکم می­شود.
  3. سازه­ های خورشیدی متصل به بالای ستون: پنل خورشیدی در قسمت بالایی ستون­هایی که بسیار محکم به زمین متصل هستند، نصب می­شوند. در این روش امکان تخریب یا انباشت برگ و آلودگی ها وجود ندارد ولی تمیز کردن سیستم مشکل خواهد بود.
  4. سازه­ های خورشیدی متصل به کناره ستون: معمولا شامل تعداد محدودی ماژول خورشیدی هستند. این سیستم عموما برای سیستم­های روشنایی استفاده می شود.
  5. سازه­ های خورشیدی متحرک: برای تمام سیستم­های تعقیب کننده خورشید مناسب هستند. مانند سیستم­های پمپ آب خورشیدی که حداکثر پرتوهای خورشید را دریافت و به الکتریسیته تبدیل می­کند. این سازه­ها بیشتر در آب­وهوای گرم استفاده می­شوند. این سازه­ها دارای دو نوع تک محور و دو محور می شوند. سازه­های تک محور به منظور تعقیب خورشید از شرق به غرب طراحی شده­اند و سازه­های دو محور خورشید را روزانه و فصلی تعقیب می­کنند و از سیستم­های فتوولتائیک متمرکز شونده بهره می­گیرند.

جنس سازه ­های خورشیدی

سازه نصب سیستم خورشیدی می­تواند از مواد مختلفی باشد. آلومینیوم بیشترین ماده کاربردی است که نه تنها سبک است بلکه ضدزنگ، محکم و سازگار با بسیاری از ماژول­های موجود در بازار است. گزینه دیگر استیل ضد زنگ است که بسیار محکم و در برابر باران و برف مقاوم است و عمر طولانی دارد ولی هزینه آن بسیار بالاست.

سازه­های چوبی ارزان هستند و کار با آنها نیز راحت است اما ضعیف هستند و در محیط­های مرطوب دوام نمی­آورند. سازه­های پلاستیکی نیز هزینه پایینی دارند اما در مورد استاتیک و عمر اصلا بهینه نیستند.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments