1. طراحی

در ابتدا پلان معماری مطابق نظر کارفرما تهیه میشود. سپس در نرم افزار سپ (SAP )  اسکلت اصلی ساختمان (سازه)، شامل تمامی دیتیل ها و محاسبات و پکینگ لیست و اسمبلینگ لیست (مونتاژ) که شامل مقاومتهای برف ،زلزله ،باد و دیگر بارهای مختلف (مرده و زنده) و مراعات  فاصله  ستون های باربر از یکدیگر ، ضخامت ، عرض و نوع ستونها و تیر ها تعریف و جانمایی می گردند.

همچنین مسیر عبور  کلیه  تاسیسات مکانیکی (آب سرد و گرم ) و برقی نیز معین و به هنگام تولید با دستگاههای مربوطه پانچ و سوراخ می گردد.

 

 1. پی :

پی متداول  جهت  سيستم ساختماني قاب سبك فولادي سرد نورد شده ال اس اف (LSF) نواري و يا در صورت نیاز گسترده مي باشد.

در سازه هايي كه تراز كف سازه از زمين طبيعي پایینتر است باید ديوارهاي برشی را در پيرامون طبقه زيرین و همچنین زير تمامي ديوار هاي باربر داخلي و خارجی اجرا کرد . بايد توجه شود كه سختي جانبي طبقه تحتانی بتن آرمه بايد حداقل ده برابر سختي جانبي سازه فولادي سردنورد شده فوقاني باشد و در اين حالت  مي توان بخش هاي فولادي و بتنی را جداگانه طراحي نمود.

جهت نصب دیوارهای سازه ال اس اف به صورت تراز ، لازم است که سطح فوقانی پی به صورت کاملا تراز و بدون هر گونه ناترازی اجرا شود.اگر به هر دليلی این سطح تراز نباشد بايد جهت ايجاد سطح باربر صاف بين رانر های زیرین  تمهیداتی در نظر گرفته شود . حداكثر فاصله قابل قبول سطح فوقانی پی و رانر ديوارها شش ميلي متر مي باشد، در غیر اینصورت بايد با قرار دادن صفحات باربر پر كننده و يا اجراي گروت بتن سطح مورد نظر را تسطیح کرد.

 1. اسكلت ساختمان

الف ) دیوار :

در سازه فولادی سبک ال اس اف (LSF)، تحمل بار جانبی و بار ثقلی توسط دیوارها انجام میشود. فضای داخلی دیوارها خالی میباشد و باید  این فضای  خالی را با عایق های حرارتی و صوتی همچون فوم پلی استایرن پر کرد.

دیوارها شامل ديوارهاي سازه ای باربر و ديوارهاي غيرسازه اي مي باشند. . مونتاژ و پنلایزینگ ديوارهاي باربر را مي توان در محل پروژه به شرط ايجاد يك سطح تراز و شاسي كشي مناسب انجام داد  و سپس در جاي جای خود نصب کرد . روش ديگر، پنلایزینگ در كارخانه است كه در آن مونتاژ سقف ها، ديوارها و خرپاها در کارخانه انجام شده و پس از حمل به محل پروژه، عمليات نصب انجام مي پذیرد. اجراي ديوارهاي غير باربر در هر دو روش مي بایست پس از اجراي ديوارهاي باربر و سقف انجام شود.

ب ) سقف : سيستم سقف ساز ه اي ال اس اف (LSF) شامل تيرچه، ترك پيراموني، سخت كننده هاي جان، بست هاي تسمه اي، بست هاي انسجام دهنده و انواع پوشش از قبيل صفحات ساز ه اي چوبي، فولادي مي باشد. بعلاوه كاربرد سقف هاي فوم بتن و عرشه فولادي با رعايت ضوابط مربوطه امکانپذیر است.

 

خرپاهاي فولادي ال اس اف (LSF) بايد به طور صحیح برش خورده و به طرز مطلوب به يكديگر اتصال یابند . ماکزیمم فضاي خالي بين اعضاي جان نبايد بيش از سیزده ميلي متر باشد . موقعيت اعضاي مورب  خرپا ، جان خرپا و گر ه ها میبایست مطابق طراحی نهایی اجرا شود.

 1. پوشش هاي خارجي وداخلي سقف و ديوار

ایزولاسیون

بوسیله بهترین عایق های حرارتی و صوتی ساختمانی همچون پلی استایرن یا پلی اورتان و یا پشم سنگ فشرده ، در دیوارهای خارجی از تبادل حرارت و صدا جلوگیری می شود، این محصولات نه تنها قابلیت اجرا در هر اقلیم و شرایط آب و هوایی را دارند بلکه در صرفه جویی انرژی نیز نقش مهمی ایفا میکنند.

دیواره های خارجی

بهمنظور پیشگیری از هر گونه اتلاف انرزی حرارتی و برودتی در سازه ال اس اف (LSF) در دیواره های خارجی از عایق پشم سنگ فشرده پالتی استفاده میشود،  که سازه را در برابر سرما و گرما و رطوبت محیط ، کاملا محافظت خواهد نمود. انواع عایقهای سرامیکی ،سرباره ،پلی استایرن ، پلی اتیلن، پلاستیک گزینه های مورد استفاده می باشند.

دیواره های داخلی

جهت دیواره های داخلی از عایق پلی استایرن به ضخامت ده سانتیمتر استفاده میشود.

مصالح پوششي

 • پانلهای گچی (Gypsum Board)
 • پانل فایبر سمنت یا سمنت بورد (Cement Board)  و جيپسوم بورد
 • پانلهای چوبی او اس بی و(Wooden Panel)   MDF

در سازه‌هاي ال اس اف (LSF) علاوه بر امكان استفاده از مصالح سنتي به عنوان پوشش خارجی ، از انواع ديگري از پوشش‌ها به عنوان پوشش استفاده مي‌شود كه معمولا شامل پانلهاي گچي، پانلهاي چوبي او اس بی (OSB) يا پانلهاي سمنت بورد است.

پانلهاي فايبرسمنت

اين پانلها بر روي سازه فلزي گالوانيزه ال اس اف (LSF) نصب میشود و به عنوان دیوار در تمامي فضاها (ديوار داخلي و خارجي، سقف داخلي و خارجي و …) عمل خواهند کرد. پانل هاي فايبر سمنت نسل جديدي از مصالح ساختماني است كه طي سه دهه اخير متداول گشته و به عنوان پوشش داخلی و یا خارجی و یا کف سازه استفاده میشود. مقاومت سازه ای خوب و مقاومت بسيار عالي در برابر رطوبت، حشرات موذي و ساير عوامل مخرب باعث شده تا استفاده از اين پانل‌ها هر روزه مورد استقبال بیشتری قرار گیرد.

كاربردها

پارتيشن‌بندي داخلي،سقف كاذب،‌ پوشش ديوار خارجي، پوشش ديوار داخلي و سقف خارجي

ابعاد هر پانل: mm 1220× 2440 و يا ساير ابعاد مورد نياز بصورت سفارشي

ویژگیها

ويژگي مهم سمنت بورد ضد حريق و نسوز بودن آن است. در صورت استفاده از فایبر سمنت در ديوارها و پارتيشن بندي ها نتیجتا اسكلت فلزي  ال اس اف (LSF) سازه در مقابل آتش سوزی ايمن مي شود.

 • مقاوم در برابر رطوبت، حريق، ضربه، حشرات و مواد شيميايي
 • فاقد آزبست يا هرگونه مواد زيان‌آور
 • عدم ايجاد آلودگي‌هاي زيست محيطي
 • نصب آسان ايمني، پايداري، سبكي و دوام قابل توجه

پوشش های سقف و دیوار

 1. a) کاغذ دیواری
  b) رنگ و نقاشی
  c) دیوارپوش
  d) کاشی یا سنگ های آنتیک
  e) کتیبه

پوشش های کف

 1. a) پارکت
  b) موکت
  c) سنگ ، سرامیک و گرانیت
  d) کفپوش
 2. تاسيسات الكتريكي و مكانيكي

 تاسیسات مکانیکی

گزینه های مدرن و امروزی ، استفاده از  سوپر پایپ و پی وی سی فشرده می باشد که در قیاس با لوله های فلزی و چدنی از انعطاف پذیری و دوام بیشتری برخوردار می باشند . جهت سیستم تهوبه مطبوع  هم می توان  بنا به نظر کارفرما  از پکیج و یا از سیستم تهویه مرکزی سود برد.

تاسیسات الکتریکی

تاسيسات برقي شامل : سيم كشي  –كليد –پريز- تابلو برق –چاه ارت – خط تلفن –كابل تلويزيون كه اجرا و جانمایی در اين نوع سازه ها به راحتي امکانپذیر مي باشد.
در سیستم ال اس اف (LSF) خرطومی های تاسیسات از روی سقف کاذب به میانه فضای خالی دیوارها کشیده می شوند.

 1. درب و پنجره

درب ها : هریک از انواع درب ها همچون   MDF-HDF-UPVC  و آلومينيوم ضد حريق و ضد سرقت و … قابل استفاده میباشند.
پنجره : امکان استفاده از انواع پنجره هاي UPVC و يا آلومينيومي با شيشه هاي تك جداره و دو جداره در ضخامت و ابعاد و اشكال مختلف بلامانع است