سازه های سبک پیش ساخته

 

سازه های سبک پیش ساخته

 

صنایع ساختمانی و پروژه های عمرانی بر طبق آمار و ارقام منتشره ، از حیث میزان سرمایه و تعداد نیروی انسانی درگیر ، از بزرگترین صنایع  كشور می باشند.

حوصله خوندن نداری؟!! به جای خوندن پادکست پایین رو گوش کن 😉 

رشد بالای جمعیت و افزایش میزان تقاضا، احساس نیاز به کم شدن مدت زمان تحویل پروژه های عمرانی و کاستن مدت زمان برگشت سرمایه سرمایه گذاری شده و دیگر عوامل  از این قبیل موجب شده اند که نیاز به  ایجاد تحول در روش های سنتی ساخت ساختمان روزبه روز بیشتر احساس شود.
صنعت ساختمان سازی در جهان بیش از صد سال پیشینه  دارد و آغاز آن به زمانی برمی گردد كه اولین تیرهای تی شکل ، به شکل صنعتی تولید شده و المانهای بتونی نیز با مقاطع مختلف در مقیاس و شیوه صنعتی تولید شد.

در صورتیکه تكنولوژی ساختمان را به معنای ورود صنعت در ساخت ساختمان در نظر بگیریم، از حدود سال 1347 تكنولوژی ساختمان  وارد کشور ما شد و نقطه اوج آن وقتی بود كه ساختمان سازی به صورت انبوه سازی در برخی از شهرهای بزرگ همچون اصفهان (مجتمع ذوب آهن)، اهواز، تبریز، تهران و بعضی دیگر از شهرها آغاز گشت. این صنعت اغلب از كشورهای اروپایی همچون آلمان، هلند، انگلیس و فنلاند به کشورمان  وارد شد.
تكنولوژی سازه های سبک پیش ساخته
تكنولوژی های ساختمان تنوع بسیاری دارند و هر یک خصوصیات و بالطبع  محدودیتهای خاص خود را دارا می باشند . سیستم سازه های سبک پیش ساخته را در حدود 35 سال پیش یك فرد امریكایی برای اولین بار ابداع كرد. مرحله صنعتی شدن آن حدود 5-6 سال طول کشید ..

در تكنولوژی سازه های سبک پیش ساخته ، اتصالات به شکل یكپارچه است . بر خلاف روش Large Panel كه اتصالات که به شکل كام و زبانه است، در روش سازه های سبک پیش ساخته ، اتصالات به شکل جوش نقطه ای است و به عوض اینكه در ابتدا قطعات سنگین وحجیم بتنی در كارخانه ساخته شوند و سپس به هم متصل شوند، در ابتدا سازه به شکل شبكه های میلگردی كه در میان  آنها (بین دو شبكه میلگرد) یك لایه فوم پلی استایرن قرار داده می شود ، ساخته می شود و پانل های ساخته شده سبك در مکان احداث ساختمان به فنداسیون جوش داده می شوند و علاوه بر آنها  دیوارها و سقف به هم جوش داده می شوند و به این شکل ساختمان با پانل های سبك برپا می گردد. پس از این مرحله در همان مکان دیوارها و سقف و محل اتصالات به شکل همزمان بتن پاشی می گردند. بتن را از طریق پمپ، با فشار هوا به پانل ها می پاشند كه اصطلاحاً آن را “شات كریت” می گویند..

استفاده از این روش موجب ایجاد یكپارچگی در اتصالات شده، استحكام و پایداری ومقاومت سازه را در برابر نیروهای دینامیكی ایجاد شده از زلزله یا طوفان افزایش می دهد.

بنابراین معیار انتخاب روش سازه های سبک پیش ساخته ، استفاده از مزایای برتر آن در مقایسه با سایر تكنولوژیهای پیش ساخته دیگر است.

البته همچون دیگر صنایع ، در این صنعت نیز امکان دارد نوآوری هایی در دنیا دیده شود ، ولی با توجه به شرایط اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی، روش سازه های سبک پیش ساخته ، بهترین  روش جهت  ایران تشخیص داده شده است. برای مثال تكنولوژی های جدید هزینه مسكن را خیلی افزایش می دهند كه این مسئله با نیاز اکثر مردم ما به خانه های ارزان قیمت سازگاری ندارد ولی روش سازه های سبک پیش ساخته قیمت را بالا نمی برد.

 

ویژگی های مهم روش سازه های سبک پیش ساخته
1) مقاومت در مقابل زلزله
در مناطق زلزله خیز همچون ایران، یكی از مهمترین پارامترها در ساخت ساختمان ، كاهش وزن ساختمان است. بدلیل این كه نیروهای زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارند. پس تكنولوژی انتخاب شده میبایست در جهت كاهش وزن حرکت کند. بر خلاف شیوه سازه های سبک پیش ساخته در دیگر سیستم های پیش ساخته  ، اتصالاتشان اغلب به شکل مفصلی و لولایی می باشد و بنابراین دارای وزن سنگین می باشند. فقط در این سیستم است كه تنها با 8 سانتیمتر بتن می توان نیروهای سازه 4 طبقه را در طبقه همكف تحمل كرد. وزن نهایی ساختمان در این سیستم ، در مقایسه با دیگر روش های پیش ساخته و همچنین ساختمان های بتنی ،  25 درصد كاهش می یابد؛ یعنی به  هنگام وقوع زلزله 25 درصد نیروی كمتر به ساختمان وارد می گردد.
2) منعطف بودن در مقوله تولید و امكان حفاظت از معماری اسلامی و ایرانی
مقوله  مهم دیگر در صنعت ساختمان سازی حفاظت از ملاک های فرهنگی و جلوه های معماری اسلامی و ایرانی به هنگام طراحی و ساخت نمای ساختمان ها می باشد. انحناهایی که در گنبدهای مساجد وجود دارد، نقش  و نگارهای ایرانی و اسلامی و دیگر موارد از نشانه های معماری اسلامی و ایرانی می باشد كه در روش سازه های سبک پیش ساخته می توان از آنها محافظت کرد. چرا كه می شود پانل های سبك مورد نظر را به هر طرحی درآورد و پس از نصب آنها در محل مورد نظر ، بتن پاشی را بر روی آنها انجام داد. روش سازه های سبک پیش ساخته ، حتی ساخت گنبدهای عظیمی را كه به دلیل بالا بودن زیاد وزن، دشوار می باشد آسان تر می كند چرا كه در این سیستم وزن سازه ها كاهش بسیاری یافته در حالی كه مقاومت و استحكام آنها افزایش می یابد.
3) ایمنی ساختمان
مبحث ایمنی، از مهمترین مقوله های صنعت ساختمان می باشد ، چون با سلامتی انسان ها سر و كار دارد. در ساختمانهای سنتی از آنجا که ستونها و اسكلت فلزی، قسمت بیشتر بار ساختمان را تحمل می كنند. با خارج شدن یک تیر یا ستون از محل اصلی خود ، كل ساختمان به ناگهان فرو می ریزد. در روش سازه های سبک پیش ساخته از آنجا که به جای استفاده از اسكلت فلزی ، از شبكه های میلگردی توزیع شده در دیوارها استفاده می شود ، بنابراین فروریزی ناگهانی اتفاق نمی افتد. چرا كه اتصالات و عوامل تحمل بار به صورت یكپارچه در تمام ساختمان وجود دارند.
4) صرفه جویی در مقیاس کلان و دیگر مزایای ناشی از كاربرد روش سازه های سبک پیش ساخته
در صورتیکه به صرفه جویی هایی كه در ظاهر كوچك به نظر می آیند، در مقیاس ملی بنگریم، به ارقام بالایی میرسیم كه می تواند نقش بسزایی در رشد و شكوفایی اقتصاد كشور ایفا كند. در زیر به برخی از مزایای ناشی از كاربرد تكنولوژی سازه های سبک پیش ساخته اشاره می کنیم :

 

* كاهش متوسط مقدار بکارگیری میلگرد فولاد از 38 كیلوگرم در ساختمان های سنتی به 34 کیلوگرم در سیستم سازه های سبک پیش ساخته

* كاهش استفاده از سیمان مصرفی در هزینه های ساختمان تمام شده

* ده درصد كاهش در هزینه تمام شده ساختمان

* كاهش وزن ساختمان (بعنوان مثال تنها  بحث استفاده از فولاد 12 كیلوگرم در هر متر مربع زیربنا، كاهش وزن اتفاق می افتد)

* كاهش مدت بازگشت سرمایه از حدود 2 سال در شیوه سنتی به 5 الی 6 ماه در روش سازه  های سبک پیش ساخته

* كاهش ضایعات مواد اولیه و استفاده بهتر از منابع ملی

* صرفه جویی در مصرف مقدار انرژی به علت عایق حرارتی بودن دیوارها، ناشی از بکارگیری پل استایرن در پانل ها

* افزایش عمر مفید ساختمان و همچنین افزایش میزان استحكام آن

* ایمنی بیشتر ساختمان ها در مقابل زلزله

* كاهش مقدار آلودگی های صوتی محیط بدلیل استفاده از پلی استایرن در پانل ها

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments