نیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی

در دنیای رو به پیشرفت امروز تأمین انرژی برای صنایع مختلف و زندگی روزمره از اهمیت بسزایی برخوردار است و از آنجا که منابع انرژی های فسیلی محدودند، لذا بحث تأمین انرژی از منابع تجدید پذیر همچون انرژی آب، باد، زمین گرمایی و انرژی خورشیدی از دو جهت مورد توجه قرار گرفته است؛ اول اینکه منابع اینگونه انرژی ها، نامحدود و پایدار است و دیگر اینکه تأمین انرژی از این منابع گامی است مثبت در راستای کمک به حفظ و احیای محیط زیست.

در این بین، انرژی خورشیدی سهل الوصول تر و تأمین آن ارزانتر از سایر انرژی هاست، کما اینکه از دیرباز همگی ما با ماشین حساب ها و یا ساعت های کامپیوتری که با باتری خورشیدی کار میکردند آشنایی داریم و امروزه نیز در خصوص خودروهایی که با انرژی خورشیدی حرکت می کنند به وفور شنیده ایم.
در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه اقبال روز افزونی به تأمین انرژی برق از طریق احداث نیروگاه‌های کوچک و بزرگ خورشیدی به وجود آمده است، آنچنانکه در بسیاری از آنها انرژی مورد نیاز هر بخش صنعتی و یا بخش مسکونی، از طریق احداث نیروگاه خورشیدی متناسب آن بهش، مستقلا تأمین شده و مازاد آن نیز به سایر مصرف کنندگان مجاور فروخته می شود.
اینگونه کشورها چنانچه دارای تابش آفتاب مناسب و فضای کافی جهت احداث ابر نیروگاه خورشیدی باشند، با احداث اینگونه نیروگاهها در راستای حذف واردات انرژی حرکت می کنند چنانچه کشور آلمان ادعا کرده به زودی خرید و واردات نفت خود را متوقف خواهد کرد.
در کشور ما ایران نیز در این خصوص پتانسیل های بسیاری بالایی وجود دارد به گونه ای که در صورت بهره گیری مناسب از تمامی ظرفیت های موجود، نه تنها نیازی به استخراج و فروش منابع نفت و گاز خود نخواهیم داشت، بلکه قادر به تأمین و انتقال انرژی به سایر کشورها خواهیم بود.
در همین راستا، در اقدامی به جا، از سوی دولت تسهیلات ویژه ای برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده تا با احداث نیروگاه خورشیدی، علاوه بر تأمین انرژی مصرفی خود، مازاد آن را به دولت پیش فروش کرده و بدین طریق انرژی مصرفی در کشور به سمت برق خورشیدی سوق داده شود.
امروزه از منظر صرفه اقتصادی، نیروگاه‌های خورشیدی از نیروگاه ۵ کیلوواتی تا چندین مگاواتی قابل احداث و تو جیه است.وجه مشترک تمامی این نیروگاهها علاوه بر پنل های خورشیدی و تبدیل کننده های انرژی خورشیدی به برق قابل ذخیره و مصرف، سازه ای است که متناسب با نوع نیروگاه، قابلیت نصب این تجهیزات را داشته باشد.
این سازه ها فارغ از نوع نیروگاه که ممکن است روف تاپ و یا زمینی باشند، همگی بایستی دارای ویژگی های زیر باشند؛ اول اینکه متناسب با شکل بستر نیروگاه و تجهیزات قابل نصب طراحی شده باشند، دوم اینکه فلزی بوده و در حد امکان و استانداردهای طراحی با توجه به اقلیم مورد نظر در سبک ترین و اقتصادی ترین و مقاوم ترین شکل ممکن طراحی شده باشند، و در آخر با بهترین متریال تهیه شده باشند به گونه ای که حداقل طی حدود ۲۵ سال بهره برداری از نیروگاه بدون خوردگی و آسیب حفظ کردند.
در کشورهای پیشرو در زمینه احداث نیروگاههای خورشیدی، اولویت ساخت سازه های نگهدارنده پنل های خورشیدی، سازه های طراحی و ساخته شده با فولاد گالوانیزه است.
کالوانیزاسیون، در صورتی که مطابق با استانداردهای لازم انجام شده باشد، یکی از ارزانترین و موثرترین روش ها برای جلوگیری از خوردگی سازه های فولادی است و به همین دلیل از آنجا که سازه های فولادی نیروگاه های خورشیدی در معرض مستقیم تاثیرات جوی هستند، لذا بهترین گزینه برای ساخت این نوع از سازه، استفاده از فولاد گالوانیزه است.

نیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی

سال سابقه

متر مربع سازه

گروه اجرایی متخصص

مطالب مرتبط