سازه lsf اشکوسازه گستر
سازه LSF

سازه ال اس اف (LSF)

سیستم سازه lsf (ال اس اف) دارای تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بوده و بعنوان یک تکنولوژی نوین ساختمانی در کشور معرفی شده است. در این صفحه اطلاعات بی نهایت ارزشمندی در رابطه با سازه lsf ارائه شده که تماما بر اساس تخصص و تجربه شرکت اشکوسازه گستر گردآوری شده است.

در ادامه شما راهنمای بخش های مهم این صفحه را مشاهده خواهید نمود و با کلیک بر روی آنها به قسمت مربوطه در همین صفحه دسترسی پیدا خواهید کرد.

سازه lsf چیست؟

ساختار اسکلت فلزی سبک (LSF) یا همان سازه ال اس اف یک سیستم ساختمانی سبک است که بر اساس افزایش تعداد اجزای باربر سیستم باربری سازه را امکان پذیر می سازد. اساس کار در سیستم LFS توسط عناصر گل میخ ها و مسیرها شکل گرفته و اسکلت اصلی سازه ترکیبی از اجزای فولاد گالوانیزه نورد سرد شکل گرفته است. از پروفیل های C ، U و Z در این سیستم استفاده می شود که توسط پیچ و مهره یا پیچ های سر ویفر (خود حفاری) بهم متصل می شوند.

سازه ال اس اف (LSF) مدلی از سازه های سبک وزن بوده که قابلیت کاهش وزن پایه های ساختمان به همراه اضافه کردن بلندای ساختمان را دارند. سازه های ال اس اف (LSF) از استیل های کم وزن ساخته می شوند. این سازه ها با ارائه راهکار های کارآمد و مقرون به صرفه، به راحتی هر چه تمام تر در کنار ساختمان های قدیمی قرار می گیرند و با هر نوع مصالح و دکوراسیونی مطابقت دارند. و به عنوان یک نکته مهم این سازه ها زمان خیلی کمی را جهت نصب و اجرای ساختمان صرف می نمایند.

مقایسه سازه LSF با سازه بتنی و فولادی

سازه های فولادی

مزایا

 1. سازه فلزی به علت مونتاژ اسکلت در بسیاری از مواقع قبل از نصب و لزوم اجرای همزمان و بدون وقفه اسکلت، در مقایسه با سازه های بتنی از سرعت عمل بالاتری برخوردار است.
 2. به دلیل همسان بودن جنس تیر و ستون و بادبند به عنوان اعضای اصلی اسکلت این نوع سازه ها دارای یکپارچگی مناسبتری نسبت به سازه های بتنی می باشد. به همین دلیل محاسبات این سازه ها واقعی تر بوده و بیشتر قابل اطمینان است.
 3. با توجه به نوع اتصال اعضای تیر و ستون، توسعه طبقات در این نوع سازه ها به شکل مناسبتر و قابل قبول تری امکانپذیر است.
 4. به دلیل بالاتر بودن نسبت مقاومت به وزن در سازه های فلزی استفاده از این نوع سازه در شرایطی که طول دهانه بزرگتر باشد و یا جنس خاک زیر سازه سست باشد، توصیه می شود.
 5. شکل پذیری سازه ال اس اف بیشتر بوده و در نتیجه امکان مستهلک نمودن نیروی زلزله در این سازه به صورت لرزیدن امکان پذیر است.

معایب

 1. هزینه بر بودن این نوع از سازه ها و همچنین نیاز به نقدینگی بالا در زمان تهیه اسکلت از معایب سازه ال اس اف است. زیرا تهیه تمام اسکلت به صورت یکجا صورت می‌گیرد.
 2. اطلاعات آماری نشان می‌دهد در زلزله ها آسیبهای رسیده به سازه‌های فلزی بیشتر از سازه‌های بتنی بوده. که علت این امر عدم اجرای صحیح اتصالات است.
 3. امکان اکسید شدن سازه‌های فلزی باعث کاهش عمر مفید این نوع از سازه می‌شود.
 4. در شرایط آتش سوزی سازه‌های فلزی دچار تغییر شکلهای ناگهانی شده و دچار آسیب دیدگی جدی می‌شود.

سازه های بتنی

مزایا

 1. وجود امکان شکل پذیری بالا در آرماتور و بتن تازه و قالب، باعث شده بتوان مقاطع متنوعی را برای سازه های بتنی طراحی نمود.
 2. سازه ال اس اف مقاومت بالایی در برابر شوک حرارتی دارند.
 3. این سازه ها در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم بوده و در صورت اجرای صحیح پوشش بتن، سطح بالای رطوبت هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد کرد.
 4. سازه بتنی پس از رسیدن به مقاومت نهایی صلبیت بیشتری نسبت به سازه فلزی دارند.
 5. مصالح سنگی و سیمان عموما راحتتر از سایر مصالح قابل تهیه است.
 6. عمر این سازه ها به دلیل مقاومت در مقابل شرایط بد جوی معمولا بیشتر از سازه های فلزی است.
 7. اتصال تیر و بدنه سقف به دلیل همگن بودن مصالح مناسب تر از سازه فلزی است.

معایب

 1. زمان اجرای این سازه طولانی تر از سازه فلزی است.
 2. بدلیل بزرگتر بودن مقطع اصلی سازه lsf ، وزن آن بیشتر از سازه فلزی است.
 3. به دلیل نیاز به آزمایش مستمر بتن ، در محل اجرای این سازه ها باید آزمایشگاه مکانیک خاک در دسترس باشد.

مزایا و معایب سازه ال اس اف

مزایا
 • سرعت بسیار بالای اجراو نصب: روش ال اس اف این فرصت را برای سازندگان ایجاد می‌کند تا سرمایه آنها در کمترین زمان با بهترین کیفیت ساخت بازگردد. به عنوان مثال جهت احداث یک سازه چهار طبقه با زیربنای هزار متر مربع تنها به 120 روز کاری زمان نیاز است.
 • افزایش فضای مفید: افزایش 9 الی 12 درصدی فضاهای مفید داخلی در مقایسه با روشهای سنتی به جهت کاهش ضخامت دیوارها
 • کيفيت غیر قابل مقایسه و يکنواختی سازه: از آنجا که مقاطع سیستم ال اس اف (LSF) در کارخانه توليد میشوند و پس از آن بوسیله مجریان متخصص اجرا می‌شوند, کيفيت سازه در قیاس با روشهای سنتی بسيار بالاتر می‌باشد.
 • سبکی سازه و نتیجتا کاهش نيروی زلزله: وزن سازه در سیستم ال اس اف (LSF) حدودا 25%-30% سازه‌های معمول است ، نتیجتا به همين میزان نيروی زلزله بسيار کمتری به آن وارد میشود.
 • کيفيت بالا در اجرای اتصالات: متفاوت با ساخت و ساز به روش سنتی که در اکثر مواقع کيفيت پایین اجرای اتصالات سرمنشاء اغلب خرابيها در زلزله می‌شوند, در سيستم ال اس اف (LSF) اتصالات دقیق و همچون دیگر اجزای سازه دارای کيفيت اجرای بالايي می‌باشند
 • کاهش مصرف انرژی: به دلیل عايق بندی صوتی و حرارتی مناسب ديوارها در سيستم ال اس اف (LSF) ، میزان تبادل انرژی در اين سازه‌ها بسيار پايينتر از سازه‌های ساخته شده به روش سنتی است و در طولانی مدت صرفه جويي قابل توجهی در هزينه حرارتی سازه می‌شود.
 • حمل و نقل آسان: سبکی و ابعاد کوچک مقاطع, زمينه را برای حمل و نقل آسان فراهم می‌کند
 • قابليت بازيافت: اکثر قطعات سازه‌ای و غير سازه‌ای در سیستم ال اس اف (LSF) به صورت پيچی اجرا مي شوند و بازيافت ، دمونتاژ و انتقال آنها به آسانی امکانپذير میباشد.
 • مقاومت و دوام بالا در شرايط محيطی متفاوت: به علت گالوانيزه بودن تمامی مقاطع, سازه‌های ساخته شده با روش ال اس اف (LSF) دارای مقاومت بسیار مناسبی در مقابل خوردگی و رطوبت بوده و در شرايط محيطی شمال و جنوب کشور دارای عمر مفيد بيشتری میباشند.
 • سهولت اجرای تاسيسات برقی و مکانيکی: در مراحل ساخت مقاطع فولادي جدار نازك ال اس اف (LSF), مسیرهای استاندارد در جان اين مقاطع در نظر گرفته مي شود كه عبور تاسیسات مکانیکی و برقی از داخل انها باعث سهولت در نصب سيستم هاي الكتريكي و لوله كشي‌ها مي گردند.
 • همخوانی فرهنگی فضای داخلی و خارجی سازه با سازه‌های سنتی: در نمای خارجی انواع نماها از قبيل سنگ, آجر نما, نمای PVC , چوبی يا آلمينيومی, رنگ, کاشی, سراميک و … در نمای داخلی نيز همانند ديوارهای سنتی امکان اجرای رنگ, کاغذ ديواری و …وجود دارد که اين خصوصیت موجب می‌گردد تفاوتی با ساختمانهای معمول و سنتی وجود نداشته باشد.
 • عملکرد صوتی خوب: عايق درون ديوارها باعث عدم انتقال صدا و عملکرد صوتی مناسب اين ساختمانها می‌شود
 • مقاوم در برابر آتش سوزی: تمام عناصر اين سيستم از جمله عايقهای حرارتی و صوتی از استانداردهای ضد حريق برخوردار می‌باشند
 • نياز به فضای کم کارگاهی و ايمنی بيشتر در کارگاه
 • وزن سبک: سازه‌های ال اس اف (LSF) دارای وزن سبکی می‌باشند که این سبک وزنی منجر به افزایش ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) شده است. سازه اس اف (LSF) با هدف مقابله با زلزله طرح ریزی و رواج یافته اند. این سازه‌ها دارای اسکلت‌های فولادی محکم و سبک وزنی می‌باشند که در زمان وارد شدن انرژی‌های زیاد تنشی یا رانشی مانند زلزله، به خوبی از خود عکس العمل نشان می‌دهند. یکی از این عکس العمل ها، تقسیم انرژی در سازه‌های اطراف توسط اتصالات پیچ و مهره‌ای می‌باشد که در نهایت انرژی را بین اتصالات سازه خنثی می‌نمایند.
  همچنین این سازه‌ها بر اساس استانداردهای کنونی صنعت ساختمان سازی ارائه می‌شوند و به صورت کاملاً نظارت شده در کارخانه‌ها ساخته شده و در محل کارفرما اجرا می‌شوند. در اجرای این سازه‌ها از نظارت دقیقی استفاده می‌شود که اتصالات بین سازه‌ها را با توجه به استانداردهای تعریف شده انجام دهند. با این حساب ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) در سطح جهانی می‌باشد و از همه لحاظ رعایت شده است.
 • استقامت بالا: فرآیند نورد سرد که بر روی سازه‌های ال اس اف (LSF) انجام می‌شود، منجر به افزایش استقامت این سازه‌ها می‌شود. سازه‌های ال اس اف (LSF) در فرآیند نورد سرد، ابتدا گرم می‌شوند و سپس به یکباره عملیات سردسازی آنها انجام می‌شود. این کار باعث ایجاد کربن در بین لایه‌های عناصر آنها می‌شود و این استقامت فولاد را بالاتر می‌برد. همچنین فولادی که نورد سرد می‌شود، دیگر خاصیت شکنندگی و خم شوندگی خود را از دست می‌دهد و این منجر به استقامت بیشتر ساختمان در زمان زلزله یا آتش سوزی می‌شود. از این لحاظ ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.
 • اسکلت قوی: اسکلت سازه‌های ال اس اف (LSF) با استفاده از فولاد نورد سرد یا سی اف اس (CFS) ساخته شده است. در این اسکلت کلیه موارد ایمنی شامل به کار بردن خرپا ها، اتصالات مورب و غیره به خوبی استفاده می‌شود. خرپا‌ها باعث انتقال انرژی از سطوح افقی به سطوح عمودی می‌شوند. سطوح عمدی قابلیت پخش بار وارده در کل سطح را دارند. پس انرژی که به سطوح افقی مانند سقف‌ها وارد می‌شود در دیوارها تقسیم شده و خنثی می‌شود. همچنین اتصالات مورب نیز بار وارده بر روی یک ناحیه از دیوار را به صورت ضربدری به نقاط دیگر دیوار وارد می‌نمایند و در نتیجه انرژی رانشی و تنشی که به دیوار وارد شده است، در خود دیوار تقسیم شده و خنثی می‌شود. با این عملیات و استانداردها، ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.
معایب
 • در ابعاد دهانه محدودیت وجود دارد.
 • تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم محدود است.
 • به نیروی کار متخصص و خبره نیاز دارد.
 • تامین قطعات فلزی گالوانیزه تولید شده در کارخانه در مقایسه با مصالح سنتی هزینه نسبتا بالایی دارد.

برآورد قیمت سازه lsf یا Light steel frame

این یک اشتباه بزرگ و فاحش است که بگوییم هزینه ساخت اسکلت بتنی یا فلزی در یک ساختمان کمتر از هزینه ی سازه سبک ال اس اف است. در یک برآورد مهندسی جهت اجراي اصولی کار برابر آيين نامه مربوط به مبحث بتن و فولاد و دستورالعمل های اجرايی، به طور معمول هزینه ی ساخت اسکلت بتنی یا فولادی ساختمان با شرايط مشابه نسبت به سازه سبک ال اس اف اگر حدود 10درصد بيشتر نباشد کمتر از آن نخواهد بود.

بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که در یک پلان مشابه ( 2 واحد در 3 طبقه جمعا 6 واحد ) برای ساخت یک ساختمان 3- 5 طبقه با 100 مترمربع زیر بنا واریانت های زیر بررسی شد:

 1. واریانت اول: اسکلت بتنی با سیستم قاب خمشی ساده و سقف مشابه تیرچه بلوک: مصرف کل سیمان: 5/20 تن – مصرف کل فولاد: 4 تن
 2. واریانت دوم: اسکلت فلزی با سیستم مفصلی و سقف کامپوزیت: مصرف کل سیمان: 5/11 تن – مصرف کل فولاد: 8/5 تن
 3. واریانت سوم: احداث سازه فلزی یکپارچه سبک (LSF) : مصرف کل سیمان: 2/5 تن – مصرف کل فولاد: 8/2 تن

تاثیر مدت زمان اجرا در افزایش هزینه تمام شده سازه ال اس اف

طول مدت زمان بیشتر جهت اجرای صحیح و اصولی کار به همراه هزینه‌های بالاسری لازم از دیگر موارد قابل ذکر و تاثیر گذار در هزینه تمام شده اسکلت بتنی و فولادی به شمار می‌رود. مدت زمان عملیات اجرایی اسکلت بتن تقریبا 5برابر بیشتر از سازه سبک ال اس اف است و طول این زمان نیازمند هزینه‌های بالاسری مربوط می باشد.

منظور از هزینه های بالاسری:

 1. هزینه‌های بالاسری عمومی
 2. هزینه‌های بالاسری کار

شامل دستمزد پرسنل، اجاره ها در مدت زمان انجام پروژه و سایر خدمات از قبیل بیمه افراد، عوارض و بخش هزینه‌های عمومی که نسبت به موقعیت و حجم پروژه متغییر است و در برخی موارد قابل پبش بینی نمی باشند.

جهت مقایسه هزینه تمام شده سازه بتنی و فلزی در شرایط مشابه با استفاده از میانگین اعداد و ارقام نتایج حاصل را به اتفاق بررسی می کنیم.

در نتیجه هزینه تمام شده سازه‌های سبک LSF در حدود متری 270 تا 300 هزارتومان براورد می‌شود.

براورد هزینه ای سازه های فولادی ابتدای سال 1397

هزينه ساخت اسکلت فلزی در يک پروژه ساختمانی به موارد متعددی بستگی دارد. موارد کلی تعيين کننده هزينه ساخت اسکلت فلزی ساختمان:

 1. وزن آهن آلات مصرفی نسبت به نوع طراحی سازه
 2. قيمت خريد آهن نسبت به نوع آهن ،ورق و اتصالات
 3. دستمزد اجرت و هزينه ساخت متناسب با شرايط کار و پروژه

از نظر مقايسه هزينه ساخت اسکلت فلزی و بتنی با LSF در پروژه های ساختمانی با محاسبات متوسط و مشابه برای مثال مي توان از اعداد زير جهت برآورد هزينه ساخت اسکلت فلزی استفاده کنيم.

 • 70کیلو گرم آهن مصرفی در يک متر مربع بطور ميانگين
 • 1500 تومان دستمزد ساخت هر کيلوگرم آهن مصرفی
 • 2700 تومان ميانگين قيمت خريد هر کيلوگرم آهن مصرفی
 • در يک متر مربع 315،000تومان= kg 70×( 1800+2700)
 • 315،000 تومان هزينه ساخت اسکلت فلزی بدون درنظر گرفتن پوشش سقف تيرچه و بلوک در هر متر مربع از بنای زير ساخت.

در نتیجه هزینه سازه های بتنی و فولادی و سبک ال اس اف LSF به شرح ذیل می باشد:

 

هزینه تمام شده مصرف فولاد مصرف سیمان آیتم
315،000تومان، بدون در نظر گرفتن هزینه فضای اشغال شده و بالاسری 4تن 11.5 تن سازه فولادی
300،000 تومان، بدون در نظر گرفتن هزینه فضای اشغال شده و بالاسری 5.8 تن 20.5 تن سازه بتنی
270،000 تا 300،000 تومان 3.5 تن 5.2 تن سازه ال اس اف LSF

براورد هزینه‌ای سازه های بتنی ابتدای سال 1397

هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان با میانگین محاسبات و متوسط قیمت ساخت در سال 97، بدون در نظر گرفتن هزینه پوشش سقف جهت مقایسه به روش زیر محاسبه می‌شود:

 1. هزینه خرید میلگرد. 157000 =2850 تومان × 55kg در یک متر مربع: 60 کیلوگرم، متوسط میلگرد مصرفی در هر متر مربع از سازه در ساختمانهای مسکونی و آپارتمانی متداول می‌باشد که نسبت به کاربری و طراحی سازه این مقدار میلگرد کاهش یا افزایش می‌یابد.
 2. در حدود 0/6 متر مکعب بتن لازم جهت پودر و ستون به مبلغ تقریبی100هزار تومان نسبت به متر مربع از زیربنا
 3. حدود مبلغ 37,000 هزار تومان در متر مربع ، اجرت دستمزد اجرای اسکلت بتنی بدون محاسبه دستمزد پوشش سقف تیرچه و بلوک میباشد که تقریبا دستمزد اجرای پوشش سقف در هر متر مربع 10000 تومان در نظر گرفته نشده است.
 4. مبلغ 10000 هزار تومان حداقل هزینه بالاسری بیشتر نسبت به سازه سبک ال اس اف در هر متر مربع برای حقوق سرپرست و نگهبان بدون در نظر گرفتن سایر موارد در هزینه های بالاسری به جهت افزایش زمان اجرا
 5. هزینه تأثیر درصد تورم بر قیمت سایرمصالح و دستمزدها بخاطر طولانی بودن اجرای اسکلت بتنی که در این برآورد عدد صفر در نظر گرفته شده است
 6. قیمت نصف کل مساحت اشغال شده توسط ستون بخاطر دوبرابری ابعاد ستونهای بتنی نسبت به ابعاد ستونهای فلزی که با توجه به تعداد و ابعاد ستونهاو ارزش ملک مشخص می‌شود.

درصورت اهمیت قیمت هر متر مربع از متراژ سازه، نصف ارزش مساحت کل ستونهای بتنی را در تمامی طبقات حساب کرده تا ارزش و قیمت مساحت اشغال شده توسط ابعاد ستونهای بتنی فلزی که به نسبت دو برابر سازه سبک ال اس اف است، مشخص شود

 • 10000 بالاسری + میلگرد 157000+100,000بتن+37,000 اجرت
 • درصد نرخ تورم +0 تومان که در اوایل شش ماه دوم سال 95 نرخ میلگرد و فولاد حدود 30% نسبت به شش ماهه نخست سال افزایش یافت !
 • +0 تومان ارزش فضای اشغال شده به لحاظ دو برابری مساحت ستون های بتنی و فلزی در نظر نمی‌گیریم
 • 300،000 تومان متوسط هزینه ساخت یک متر مربع اسکلت بتنی بدون محاسبه اجرای سقف

اتصالات سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های ال اس اف (LSF) برای ساخت دیوار های سبک وزن پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه ها که بر پایه فولاد نورد سرد یا سازه های سی اف اس (CFS) پایه گذاری می شوند، دارای وزن سبک و پهنای باریکی می باشند. ایده سازه های ال اس اف (LSF) برای مقابله با زلزله در مناطق لرزه خیز بیان شده است، که به دلیل وزن سبک آن و قابلیت انعطاف پذیری بالا به خوبی می توانند انرژی های رانشی و تنشی ناشی از زلزله را به خوبی خنثی کنند و اثرات مخرب زلزله را در صنعت ساختمان سازی تا حد چشم گیری کاهش دهند.
اتصالات سازه های ال اس اف (LSF) به طور استاندارد بهم محکم می شوند، که بیشتر جنبه جلوگیری از شکستن اتصالات در این استاندارد ها مطرح می شود. فشاری که بر اثر انرژی رانشی در زلزله به ساختمان وارد می شود می تواند بتن های قطور و فولاد های آهنین را در هم بشکند. شاید دلیل این کار عدم اتصالات مناسب سازه های بتنی و فولادی باشد. پس بهتر است که از سازه هایی استقاده شود، که در هنگام زلزله قابلیت انعطاف پذیری داشته باشد.

جوشکاری ظریف برای اتصالات سازه ال اس اف (LSF)

البته در برخی از اتصالات سازه های ال اس اف (LSF) که نیاز به استقامت و ایستایی بیشتری می باشد، باید از جوشکاری های ظریفی استفاده شود.
برای این که از سازه های مورب در بین اسکلت ساختمان استفاده کنند، اکثراً از اتصالات جوشکاری شده استفاده می شود. سازه های مورب برای تقسیم نمودن بار به صورت افقی برای سازه هایی که به شکل عمودی در ساختمان بکار برده شده اند، استفاده می شوند.
به عنوان مثال دیواری که به صورت عمودی در سازه های ال اس اف (LSF) قرار گرفته است، با اتصال یک سازه مورب، می تواند به دیوار همجوار خود متصل شود. در این اتصال اگر هر کدام از دیوار ها انرژی تنشی بیش از اندازه ای را متحمل شوند، به راحتی و با استفاده از سازه مورب می توانند، آن انرژی را به حالت افقی به دیواره های همجوار خود منتقل نمایند.

.

پیچ و مهره برای اتصالات سازه ال اس اف (LSF)

بطور کلی خود پانل های ال اس اف (LSF) قابلیت انعطاف پذیری دارند و محققان پیشنهاد می کنند، که برای جلوگیری از اثرات مخرب زلزله در سازه های ال اس اف (LSF) از پیچ و مهره استفاده شود. اتصالات سازه های ال اس اف (LSF) که با استفاده از پیچ و مهره محکم می شوند، قدرت شکنندگی اتصالات را تا حد چشم گیری کاهش داده و در اکثر مواقع این پیچ و مهره ها به واسطه واشر های فنری که در خود دارند، خاصیت انعطاف پذیری را برای اتصالات سازه های ال اس اف (LSF) به ارمغان می آورند
در هنگامی که انرژی تنشی یا رانشی به یک ساختمان با سازه های ال اس اف (LSF) وارد می شود، این انرژی توسط خرپاها و اتصالات پیچ و مهره ای بین دیگر پانل های ال اس اف (LSF) تقسیم می شود. این انرژی به وسیله تقسیم شدن بین پانل ها در نهایت خنثی می شود. حال اگر در این لحظه که انرژی زیادی به یک پانل وارد می شود قرار باشد اتصالات آن بشکند، پس این انرژی می تواند اثرات مخربی را در پی داشته باشد.

.

شاید در نگاه اول به هزینه سازه ال اس اف (LSF) کمی این هزینه ها زیاد به نظر برسند. البته باز هم هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در بخش طراحی و اجرا نسبت به دیگر سازه های مقاوم مانند بتنی و فولادی، زیاد نمی باشد. در این قسمت سعی داریم مشتریان این سازه ها را از هزینه های تمام شده مطلع سازیم که در خصوص ابهام این هزینه ها، راهنمایی شوند. در ادامه در خصوص هر قسمت از اجرای ساختمان ها هزینه های مربوطه را مورد بحث قرار خواهیم داد.

دیوارها

دیوارها در سازه های سنتی با پهنای زیادی ساخته می شوند. حداقل دیوار باربر که بتواند به صورت مطمئن حداقل دو طبقه ساختمان را جوابگو باشد، باید 35 سانتیمتر پهنا داشته باشد. در صورتی که در سازه های ال اس اف (LSF) این پهنا بسیار کمتر و شاید در حد 2 سانتیمتر باشد. با اندکی تامل متوجه می شویم که در مرحله اول وزن دیوار بسیار کمتر می شود و نیاز به مصالح مختلف برای دکوراسیون و زیباسازی و همچنین عایق کاری دیوار وجود ندارد. از طرفی دیگر متراژ زمینی که در ساخت و ساز با دیوارهای ال اس اف (LSF) باقی می ماند، جبران هزینه های این سازه را می کند. در نتیجه هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در دیوارسازی نسبت به سازه های سنتی، بسیار کمتر می باشد.

اجرا

هزینه اجرای سازه های ال اس اف (LSF) به دلیل پیش ساخته بودن اجزا، بسیار ناچیز است. سازه های ال اس اف (LSF) در کارخانه ساخته شده و به محل اجرای ساختمان منتقل می شوند. سپس در کوتاهترین زمان ممکن این سازه ها به همدیگر متصل شده و ساختمان جدید ساخته می شود. در صورتی که برای سازه های بتنی و فولادی باید تمام مراحل له صورت سازماندهی شده و پشت سر هم، در محل ساختمان اجرا شوند و تاخیر در یک مرحله، کل پروژه را به تعویق می اندازد.

نگهداری

سازه های فولادی و بتنی به نسبت سازه های ال اس اف (LSF) آسیب پذیرتر می باشند. این آسیب پذیری نیاز به صرف وقت و هزینه های زیادی دارد. در صورتی که سازه های ال اس اف (LSF) با صرف کمترین زمان و هزینه قابل تعمیر می باشند. همچنین سازه های ال اس اف (LSF) نسبت به سایر سازه ها، آسیب پذیری کمتری دارند و در نتیجه هزینه سازه های ال اس اف (LSF) بهینه تر می باشد.

برای مثال، ساختمان هایی که با سازه های آهنی و بتنی ساخته می شوند، در برابر این بلایا استقامت خوبی نداشته و زلزله های شدید می تواند ساختمان های محکم را از پای درآورد. اما سازه های ال اس اف (LSF) به دلیل وزن کم و اتصالات استاندارد، در هنگام زلزله تخریب نمی شوند و در صورتی که انرژی وارده بسیار زیاد باشد، خسارت چندانی را به ساختمان وارد نمی نماید. از این رو هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در بخش تعمیرات و نگهداری نسبت به سازه های دیگر بسیار کمتر می باشد.

برای تغییر دکوراسیون و جابجایی دیوار ها یا اضافه کردن یک طبقه جدید در سازه های ال اس اف (LSF) با صرف کمترین هزینه این کار انجام می شود. در صورتی که در سازه های بتنی و فولادی باید طبقات زیرین تقویت شوند و سپس سازه جدید، جایگذاری شود، که نیازمند صرف هزینه و وقت زیادی می باشد.

طراحی ساختمان

طراحی ساختمان به مرحله ای گفته می شود که نقشه کلی ساختمان شامل پلان های مختلف ترسیم می شود و با انتخاب تجهیزات مناسبی، در خصوص سازه تصمیم گیری می شود. شاید کارفرمایان درخواست های متفاوتی داشته باشند و نیاز به هزینه های طراحی متفاوتی نیز می باشد. در این مرحله تمامی سازه ها نیاز به پلان و نقشه طراحی دارند و این هزینه به طور کل در تمامی سازه ها، یکسان می باشد.

پی کنی و شناژ

اکثر سازه های بتنی و فولادی دارای مرحله پی کنی و شناژ ریزی می باشند. اما باید در نظر داشته باشید که سازه های ال اس اف (LSF) در خصوص پی کنی و شناژ ریزی هزینه زیادی ندارند. هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در مرحله پی کنی و شناژ ریزی به قدری است که فقط یک لایه مقاوم ساز و سطحی از بتن باید در زیر سازه قرار بگیرد. این هزینه نسبت به سایر سازه ها بسیار ناچیز است.

سازه های فولادی و بتنی نیاز به زیرسازی های بسیار زیادی دارند که به غیر از صرف وقت زیاد، نیاز به هزینه های زیاد نیز می باشد. اما در هزینه سازه های ال اس اف (LSF) برای پی ریزی و زیرسازی ساختمان، این هزینه ها تا حد چشم گیری کاهش پیدا می کند. به نظر می رسد این کاهش هزینه و زمان در حدی باشد، که در زمان پایان کار زیرسازی سازه های فولادی، کل سازه های ال اس اف (LSF)، تمام شده باشد.

عمر مفید

عمر مفید یک سازه به مصالح استفاده شده در آن بستگی دارد. در سیستم ال اس اف (LSF) از بهترین و با کیفیت ترین مصالح موجود که به صورت کاملا صنعتی فرآوری و تولید می گردند، با استفاده از آخرین دستاورد های علمی صنعت ساختمان در جهان استفاده مي شود. حداقل عمر مفید سازه های ساخته شده با سیستم ال اس اف (LSF) 60 سال برآورد شده است.

سقف

در خصوص سقف سازه های ال اس اف (LSF) به دلیل اینکه عرض و تعداد سازه های کمتری مورد استفاده قرار می گیرد، پس هزینه های کمتری نیز دارند. از آنجایی که ستون ها و داربست های ال اس اف (LSF) وزن کمتری دارند و به عنوان چارچوب سقف در نظر گرفته می شوند، پس نیاز به آهن ریزی، عایق بندی و عملیات دیگر نمی باشد. پس هزینه سازه های ال اس اف (LSF) در زمینه سقف ساختمان نیز کمتر می باشد.

دوام سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های فولادی سبک ال اس اف (LSF) برای اولین بار به عنوان یک عضو غیر اصلی از اعضای فولاد نازک برای دیوارها ساخته و استفاده شد. در ابتدا از این قطعه برای فضاهای داخلی و دیوار های غیر باربر داخل ساختمان استفاده می شد. اما به مرور زمان با تقویت سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) از این قطعه به عنوان دیوارهای خارجی و باربر ساختمان نیز استفاده شد.

روش های افزایش دوام سازه های ال اس اف (LSF)

به خوبی برقرار باشد، از روش های مختلفی مانند سیستم های دیوار برشی و دهانه های پیوندی با اتصالات فولادی مورب استفاده می شود. اخیراً تحقیقات زیادی در خصوص بررسی عملکرد ساختاری پروفیل های مختلف در ارزیابی مقاومت لرزه ای انجام شده است و این تحقیقات جهانی سازه های ال اس اف (LSF) و سی اف اس (CFS) را به عنوان یک جایگزین بسیار مقاوم، ارزان قیمت و سبک تر از سازه های سنتی به ویژه در ساختمان های کوچک یک یا دو طبقه معرفی می کنند.

ساخت و سازهایی که با استفاده از فولاد سرد یا همان سازه های سی اف اس (LSF) در سال های اخیر ساخته شده اند، بسیار موفق عمل کرده اند. شاید ایده سازه های سبک وزن سی اف اس (LSF) زیاد جدید نباشد و در چند دهه گذشته از این سازه ها به عنوان پارتیشن ها درونی ساختمان استفاده می شده است. اما ایده بکارگیری این سازه ها در دیوارهای باربر ساختمان و به عنوان سازه اصلی و اسکلت ساختمان، جدید می باشد و در این مدت استفاده از این سازه ها، شاهد دوام و کارایی بسیار مناسب این سازه ها بوده ایم.

استاندارد های افزایش دوام سازه های ال اس اف (LSF)

از جهتی به دلیل جدید بودن این ایده، هنوز دستورالعمل های نهایی و اصلی در خصوص دوام سازه های ال اس اف (LSF) در برابر زلزله ارائه نشده است. اما استانداردهایی به صورت موقت، در این زمینه ارائه شده است که استفاده از دیوارهای مورب و اتصالات اعضای مرزی آنها را تا حد مطلوبی نهایی کرده است و از این سازه ها به خوبی در برابر زلزله مقاومت می نماید.

در این استانداردها به اثبات رسیده است که مقاومت ساختمان در برابر شکستن پیچ های رابط نباید برای مقاومت در برابر زلزله مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا این امر به تسمه ها اجازه کشش را نمی دهد و احتمال شکستن اسکلت و غیر مقاوم شدن آن نیز وجود دارد. استانداردی که در خصوص اتصالات این سازه ها وجود دارد، بیشتر در خصوص دوام سازه های ال اس اف (LSF) می باشد.

در خصوص افزایش دوام سازه ال اس اف (LSF)، باید در نظر گرفت که بیشترین اتصالات در این سازه باعث افزایش دوام آنها می شود. موقعی که به نقطه ای از سازه، فشاری بر اثر رانش یا تنش وارد شود، این انرژی باید در کل ساختمان منتقل شود و باعث شکستن یک ناحیه از ساختمان نشود.

اگر با کوچکترین فشار دیواری متحمل بار زیادی شود، باعث شکستن و خارج شدن اتصالات می شود. اما با قرار دادن اتصالات میانی به شکل مورب، انرژی وارده در بخش های دیگر ساختمان تقسیم می شود و سازه با دوام باقی می ماند.

مطالب مرتبط