سازه lsf اشکوسازه گستر
سازه LSF

سازه ال اس اف (LSF)

سیستم سازه lsf (ال اس اف) دارای تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بوده و بعنوان یک تکنولوژی نوین ساختمانی در کشور معرفی شده است. در این صفحه اطلاعات بی نهایت ارزشمندی در رابطه با سازه lsf ارائه شده که تماما بر اساس تخصص و تجربه شرکت اشکوسازه گستر گردآوری شده است.

در ادامه شما راهنمای بخش های مهم این صفحه را مشاهده خواهید نمود و با کلیک بر روی آنها به قسمت مربوطه در همین صفحه دسترسی پیدا خواهید کرد.

سازه lsf چیست؟

ساختار اسکلت فلزی سبک (LSF) یا همان سازه ال اس اف یک سیستم ساختمانی سبک است که بر اساس افزایش تعداد اجزای باربر سیستم باربری سازه را امکان پذیر می‌سازد. اساس کار در سیستم LFS توسط عناصر گل میخ ها و مسیرها شکل گرفته و اسکلت اصلی سازه ترکیبی از اجزای فولاد گالوانیزه نورد سرد شکل گرفته است. از پروفیل های C ، U و Z در این سیستم استفاده می شود که توسط پیچ و مهره یا پیچ های سر ویفر (خود حفاری) بهم متصل می‌شوند.

سازه ال اس اف (LSF) مدلی از سازه های سبک وزن بوده که قابلیت کاهش وزن پایه های ساختمان به همراه اضافه کردن بلندای ساختمان را دارند. سازه های ال اس اف (LSF) از استیل های کم وزن ساخته می‌شوند. این سازه ها با ارائه راهکار های کارآمد و مقرون به صرفه، به راحتی هر چه تمام تر در کنار ساختمان های قدیمی قرار می‌گیرند و با هر نوع مصالح و دکوراسیونی مطابقت دارند. و به عنوان یک نکته مهم این سازه‌ها زمان خیلی کمی را جهت نصب و اجرای ساختمان صرف می‌نمایند.

برآورد قیمت سازه lsf یا Light steel frame

این یک اشتباه بزرگ و فاحش است که بگوییم هزینه ساخت اسکلت بتنی یا فلزی در یک ساختمان کمتر از هزینه ی سازه سبک ال اس اف است. در یک برآورد مهندسی جهت اجراي اصولی کار برابر آيين نامه مربوط به مبحث بتن و فولاد و دستورالعمل های اجرايی، به طور معمول هزینه ی ساخت اسکلت بتنی یا فولادی ساختمان با شرايط مشابه نسبت به سازه سبک ال اس اف اگر حدود 10درصد بيشتر نباشد کمتر از آن نخواهد بود.

مقایسه هزینه سازه LSF با سازه‌های بتنی و فولادی

براورد هزینه ای سازه های فولادی ابتدای سال 1401

هزينه ساخت اسکلت فلزی در يک پروژه ساختمانی به موارد متعددی بستگی دارد. موارد کلی تعيين کننده هزينه ساخت اسکلت فلزی ساختمان:

 1. وزن آهن آلات مصرفی نسبت به نوع طراحی سازه
 2. قيمت خريد آهن نسبت به نوع آهن ،ورق و اتصالات
 3. دستمزد اجرت و هزينه ساخت متناسب با شرايط کار و پروژه

از نظر مقايسه هزينه ساخت اسکلت فلزی و بتنی با LSF در پروژه های ساختمانی با محاسبات متوسط و مشابه برای مثال مي توان از اعداد زير جهت برآورد هزينه ساخت اسکلت فلزی استفاده کنيم.

 • 80 کیلو گرم آهن مصرفی در يک متر مربع بطور ميانگين
 • 10.000 تومان دستمزد ساخت هر کيلوگرم آهن مصرفی
 • 17.000 تومان ميانگين قيمت خريد هر کيلوگرم آهن مصرفی
 • در يک متر مربع 160.000تومان= kg 80×( 10.000+17.000)
آیتم مصرف سیمان مصرف فولاد هزینه تمام شده
سازه فولادی 11.5 تن 6 تن 2500000 تا 3600000 تومن ، بدون در نظر گرفتن هزینه فضای اشغال شده و بالاسری
سازه بتنی 20.5 تن 5 تن 2500000 تا 3200000 تومن ، بدون در نظر گرفتن هزینه فضای اشغال شده و بالاسری
سازه LSF 5.2 تن 3 تن 1400000 تا 1900000 تومن

براورد هزینه‌ای سازه های بتنی در سال 1401

هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان با میانگین محاسبات و متوسط قیمت ساخت در ابتدای سال 1401، بدون در نظر گرفتن هزینه پوشش سقف جهت مقایسه به روش زیر محاسبه می‌شود:

 1. هزینه خرید میلگرد. 1.000.000 =18500 تومان × 55kg در یک متر مربع: 60 کیلوگرم، متوسط میلگرد مصرفی در هر متر مربع از سازه در ساختمانهای مسکونی و آپارتمانی متداول می‌باشد که نسبت به کاربری و طراحی سازه این مقدار میلگرد کاهش یا افزایش می‌یابد.
 2. در حدود 1 متر مکعب بتن لازم جهت پودر و ستون به مبلغ تقریبی 1.100.000 تومان نسبت به متر مربع از زیربنا
 3. حدود مبلغ 250,000 هزار تومان در متر مربع ، اجرت دستمزد اجرای اسکلت بتنی بدون محاسبه دستمزد پوشش سقف تیرچه و بلوک میباشد که تقریبا دستمزد اجرای پوشش سقف در هر متر مربع 50000 تومان در نظر گرفته نشده است.
 4. مبلغ 200000 هزار تومان حداقل هزینه بالاسری بیشتر نسبت به سازه سبک ال اس اف در هر متر مربع برای حقوق سرپرست و نگهبان بدون در نظر گرفتن سایر موارد در هزینه های بالاسری به جهت افزایش زمان اجرا
 5. هزینه تأثیر درصد تورم بر قیمت سایرمصالح و دستمزدها بخاطر طولانی بودن اجرای اسکلت بتنی که در این برآورد عدد صفر در نظر گرفته شده است
 6. قیمت نصف کل مساحت اشغال شده توسط ستون بخاطر دوبرابری ابعاد ستونهای بتنی نسبت به ابعاد ستونهای فلزی که با توجه به تعداد و ابعاد ستونهاو ارزش ملک مشخص می‌شود.

درصورت اهمیت قیمت هر متر مربع از متراژ سازه، نصف ارزش مساحت کل ستونهای بتنی را در تمامی طبقات حساب کرده تا ارزش و قیمت مساحت اشغال شده توسط ابعاد ستونهای بتنی فلزی که به نسبت دو برابر سازه سبک ال اس اف است، مشخص شود

 • 200000 بالاسری + میلگرد 1000000 +1.100,000بتن +250,000 اجرت
 • درصد نرخ تورم +0 تومان که در اوایل شش ماه دوم سال 99 نرخ میلگرد و فولاد حدود 30% نسبت به شش ماهه نخست سال افزایش یافت !
 • +0 تومان ارزش فضای اشغال شده به لحاظ دو برابری مساحت ستون های بتنی و فلزی در نظر نمی‌گیریم
 • 550.000 تومان متوسط هزینه ساخت یک متر مربع اسکلت بتنی بدون محاسبه اجرای سقف

هزینه ساخت هر متر مربع سازه ال اس اف= ۵.۹۹ میلیون تومان

این هزینه برای ساخت سازه بتنی به 7.43 و برای ساخت سازه فولادی به 10.10 میلیون میرسد. برای اطلاع جزئیات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

مزایا و معایب سازه ال اس اف

مزایا
 • سرعت بسیار بالای اجراو نصب: روش ال اس اف این فرصت را برای سازندگان ایجاد می‌کند تا سرمایه آنها در کمترین زمان با بهترین کیفیت ساخت بازگردد. به عنوان مثال جهت احداث یک سازه چهار طبقه با زیربنای هزار متر مربع تنها به 120 روز کاری زمان نیاز است.
 • افزایش فضای مفید: افزایش 9 الی 12 درصدی فضاهای مفید داخلی در مقایسه با روشهای سنتی به جهت کاهش ضخامت دیوارها
 • کیفیت غیر قابل مقایسه و یکنواختی سازه: از آنجا که مقاطع سیستم ال اس اف (LSF) در کارخانه تولید می‌شوند و پس از آن بوسیله مجریان متخصص اجرا می‌شوند، کیفیت سازه در قیاس با روشهای سنتی بسیار بالاتر می‌باشد.
 • سبکی سازه و نتیجتا کاهش نیروی زلزله: وزن سازه در سیستم ال اس اف (LSF) حدودا 25%-30% سازه‌های معمول است ، نتیجتا به همین میزان نیروی زلزله بسیار کمتری به آن وارد میشود.
 • کیفیت بالا در اجرای اتصالات: متفاوت با ساخت و ساز به روش سنتی که در اکثر مواقع کیفیت پایین اجرای اتصالات سرمنشاء اغلب خرابیها در زلزله می‌شوند، در سیستم ال اس اف (LSF) اتصالات دقیق و همچون دیگر اجزای سازه دارای کیفیت اجرای بالایی می‌باشند
 • کاهش مصرف انرژی: به دلیل عایق بندی صوتی و حرارتی مناسب دیوارها در سیستم ال اس اف (LSF) ، میزان تبادل انرژی در این سازه‌ها بسیار پایینتر از سازه‌های ساخته شده به روش سنتی است و در طولانی مدت صرفه جویی قابل توجهی در هزینه حرارتی سازه می‌شود.
 • حمل و نقل آسان: سبکی و ابعاد کوچک مقاطع، زمینه را برای حمل و نقل آسان فراهم می‌کند
 • قابلیت بازیافت: اکثر قطعات سازه‌ای و غیر سازه‌ای در سیستم ال اس اف (LSF) به صورت پیچی اجرا می شوند و بازیافت، دمونتاژ و انتقال آنها به آسانی امکانپذیر میباشد.
 • مقاومت و دوام بالا در شرایط محیطی متفاوت: به علت گالوانیزه بودن تمامی مقاطع، سازه‌های ساخته شده با روش ال اس اف (LSF) دارای مقاومت بسیار مناسبی در مقابل خوردگی و رطوبت بوده و در شرایط محیطی شمال و جنوب کشور دارای عمر مفید بیشتری می‌باشند.
 • سهولت اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی: در مراحل ساخت مقاطع فولادی جدار نازك ال اس اف (LSF)، مسیرهای استاندارد در جان این مقاطع در نظر گرفته می شود كه عبور تاسیسات مکانیکی و برقی از داخل انها باعث سهولت در نصب سیستم های الكتریكی و لوله كشی‌ها می گردند.
 • همخوانی فرهنگی فضای داخلی و خارجی سازه با سازه‌های سنتی: در نمای خارجی انواع نماها از قبیل سنگ، آجر نما، نمای PVC ، چوبی یا آلمینیومی، رنگ، کاشی، سرامیک و … در نمای داخلی نیز همانند دیوارهای سنتی امکان اجرای رنگ، کاغذ دیواری و …وجود دارد که این خصوصیت موجب می‌گردد تفاوتی با ساختمانهای معمول و سنتی وجود نداشته باشد.
 • عملکرد صوتی خوب: عایق درون دیوارها باعث عدم انتقال صدا و عملکرد صوتی مناسب این ساختمانها می‌شود
 • مقاوم در برابر آتش سوزی: تمام عناصر این سیستم از جمله عایقهای حرارتی و صوتی از استانداردهای ضد حریق برخوردار می‌باشند
 • نیاز به فضای کم کارگاهی و ایمنی بیشتر در کارگاه
 • وزن سبک: سازه‌های ال اس اف (LSF) دارای وزن سبکی می‌باشند که این سبک وزنی منجر به افزایش ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) شده است. سازه اس اف (LSF) با هدف مقابله با زلزله طرح ریزی و رواج یافته اند. این سازه‌ها دارای اسکلت‌های فولادی محکم و سبک وزنی می‌باشند که در زمان وارد شدن انرژی‌های زیاد تنشی یا رانشی مانند زلزله، به خوبی از خود عکس العمل نشان می‌دهند. یکی از این عکس العمل ها، تقسیم انرژی در سازه‌های اطراف توسط اتصالات پیچ و مهره‌ای می‌باشد که در نهایت انرژی را بین اتصالات سازه خنثی می‌نمایند.
  همچنین این سازه‌ها بر اساس استانداردهای کنونی صنعت ساختمان سازی ارائه می‌شوند و به صورت کاملاً نظارت شده در کارخانه‌ها ساخته شده و در محل کارفرما اجرا می‌شوند. در اجرای این سازه‌ها از نظارت دقیقی استفاده می‌شود که اتصالات بین سازه‌ها را با توجه به استانداردهای تعریف شده انجام دهند. با این حساب ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) در سطح جهانی می‌باشد و از همه لحاظ رعایت شده است.
 • استقامت بالا: فرآیند نورد سرد که بر روی سازه‌های ال اس اف (LSF) انجام می‌شود، منجر به افزایش استقامت این سازه‌ها می‌شود. سازه‌های ال اس اف (LSF) در فرآیند نورد سرد، ابتدا گرم می‌شوند و سپس به یکباره عملیات سردسازی آنها انجام می‌شود. این کار باعث ایجاد کربن در بین لایه‌های عناصر آنها می‌شود و این استقامت فولاد را بالاتر می‌برد. همچنین فولادی که نورد سرد می‌شود، دیگر خاصیت شکنندگی و خم شوندگی خود را از دست می‌دهد و این منجر به استقامت بیشتر ساختمان در زمان زلزله یا آتش سوزی می‌شود. از این لحاظ ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.
 • اسکلت قوی: اسکلت سازه‌های ال اس اف (LSF) با استفاده از فولاد نورد سرد یا سی اف اس (CFS) ساخته شده است. در این اسکلت کلیه موارد ایمنی شامل به کار بردن خرپا ها، اتصالات مورب و غیره به خوبی استفاده می‌شود. خرپا‌ها باعث انتقال انرژی از سطوح افقی به سطوح عمودی می‌شوند. سطوح عمدی قابلیت پخش بار وارده در کل سطح را دارند. پس انرژی که به سطوح افقی مانند سقف‌ها وارد می‌شود در دیوارها تقسیم شده و خنثی می‌شود. همچنین اتصالات مورب نیز بار وارده بر روی یک ناحیه از دیوار را به صورت ضربدری به نقاط دیگر دیوار وارد می‌نمایند و در نتیجه انرژی رانشی و تنشی که به دیوار وارد شده است، در خود دیوار تقسیم شده و خنثی می‌شود. با این عملیات و استانداردها، ایمنی در سازه‌های ال اس اف (LSF) به خوبی رعایت شده است.
معایب
 • در ابعاد دهانه محدودیت وجود دارد.
 • تعداد طبقات قابل ساخت با این سیستم محدود است.
 • به نیروی کار متخصص و خبره نیاز دارد.
 • تامین قطعات فلزی گالوانیزه تولید شده در کارخانه در مقایسه با مصالح سنتی هزینه نسبتا بالایی دارد.

مراحل اجرای سازه ال اس اف

دوام سازه های ال اس اف (LSF)

سازه های فولادی سبک ال اس اف (LSF) برای اولین بار به عنوان یک عضو غیر اصلی از اعضای فولاد نازک برای دیوارها ساخته و استفاده شد. در ابتدا از این قطعه برای فضاهای داخلی و دیوار های غیر باربر داخل ساختمان استفاده می شد. اما به مرور زمان با تقویت سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) از این قطعه به عنوان دیوارهای خارجی و باربر ساختمان نیز استفاده شد.

روش های افزایش دوام سازه های ال اس اف (LSF)

به خوبی برقرار باشد، از روش های مختلفی مانند سیستم های دیوار برشی و دهانه های پیوندی با اتصالات فولادی مورب استفاده می شود. اخیراً تحقیقات زیادی در خصوص بررسی عملکرد ساختاری پروفیل های مختلف در ارزیابی مقاومت لرزه ای انجام شده است و این تحقیقات جهانی سازه های ال اس اف (LSF) و سی اف اس (CFS) را به عنوان یک جایگزین بسیار مقاوم، ارزان قیمت و سبک تر از سازه های سنتی به ویژه در ساختمان های کوچک یک یا دو طبقه معرفی می کنند.

ساخت و سازهایی که با استفاده از فولاد سرد یا همان سازه های سی اف اس (LSF) در سال های اخیر ساخته شده اند، بسیار موفق عمل کرده اند. شاید ایده سازه های سبک وزن سی اف اس (LSF) زیاد جدید نباشد و در چند دهه گذشته از این سازه ها به عنوان پارتیشن ها درونی ساختمان استفاده می شده است. اما ایده بکارگیری این سازه ها در دیوارهای باربر ساختمان و به عنوان سازه اصلی و اسکلت ساختمان، جدید می باشد و در این مدت استفاده از این سازه ها، شاهد دوام و کارایی بسیار مناسب این سازه ها بوده ایم.

استاندارد های افزایش دوام سازه های ال اس اف (LSF)

از جهتی به دلیل جدید بودن این ایده، هنوز دستورالعمل های نهایی و اصلی در خصوص دوام سازه های ال اس اف (LSF) در برابر زلزله ارائه نشده است. اما استانداردهایی به صورت موقت، در این زمینه ارائه شده است که استفاده از دیوارهای مورب و اتصالات اعضای مرزی آنها را تا حد مطلوبی نهایی کرده است و از این سازه ها به خوبی در برابر زلزله مقاومت می نماید.

در این استانداردها به اثبات رسیده است که مقاومت ساختمان در برابر شکستن پیچ های رابط نباید برای مقاومت در برابر زلزله مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا این امر به تسمه ها اجازه کشش را نمی دهد و احتمال شکستن اسکلت و غیر مقاوم شدن آن نیز وجود دارد. استانداردی که در خصوص اتصالات این سازه ها وجود دارد، بیشتر در خصوص دوام سازه های ال اس اف (LSF) می باشد.

در خصوص افزایش دوام سازه ال اس اف (LSF)، باید در نظر گرفت که بیشترین اتصالات در این سازه باعث افزایش دوام آنها می شود. موقعی که به نقطه ای از سازه، فشاری بر اثر رانش یا تنش وارد شود، این انرژی باید در کل ساختمان منتقل شود و باعث شکستن یک ناحیه از ساختمان نشود.

اگر با کوچکترین فشار دیواری متحمل بار زیادی شود، باعث شکستن و خارج شدن اتصالات می شود. اما با قرار دادن اتصالات میانی به شکل مورب، انرژی وارده در بخش های دیگر ساختمان تقسیم می شود و سازه با دوام باقی می ماند.

مطالب مرتبط