سازه CFS
سازه CFS

سازه سی اف اس (CFS)

استفاده از اسکلت سازه های سی اف اس (CFS)، یا فولاد های قالب سرد در چند سال اخیر به دلیل ثبات قیمت و کیفیت مثال زدنی نسبت به سایر سازه های فولادی، افزایش یافته است. شرکت های زیادی در زمینه استفاده از سازه های قالب سرد استیل برای ساختمان سازی در سطح جهان پراکنده می باشند و هدف اصلی این شرکت ها، ساخت و طراحی سازه سی اف اس (CFS) به صورت غیر قابل اشتعال و با قدرت و استحکام بالا می باشد.

سازه سی اف اس (CFS) چیست؟

Cold-formed steel یا سازه CFS از ورق های فولادی با کیفیت ساختاری بالا ساخته می شوند که با استفاده از یک سری قالب ، به مقاطع C مانند و سایر اشکال تبدیل می شوند. برای ساخت این مقاطع به گرما نیازی نیست (برخلاف فولاد نورد گرم) ، از این رو فولاد سرد نامیده می شود. ضخامت های فولادی متنوعی برای تأمین طیف وسیعی از کاربردهای ساختاری و غیر سازه ای در دسترس است

سازه های فولاد سرد به راحتی در بازار موجود می باشند و این نیز باعث بهتر شدن فرآیند طراحی سازه های سی اف اس (CFS) شده است. در این فرآیند، شرکت های معتبر با توجه به نکات مهندسی و دقیق، سازه های فولادی سبک وزنی را طراحی می نمایند که جایگزین اسکلت های چوبی، بتنی و فلزی سنگین وزن می باشند. در کنار این هدف، اهداف دیگری همچون کاهش قیمت سازه، کاهش وزن سازه، افزایش استقامت سازه، عدم خوردگی سازه در برابر عوامل فرسایش زا و دیگر اهداف را دنبال می نمایند.

سال سابقه

متر مربع سازه

گروه اجرایی متخصص

طراحی و ساخت سازه های CFS

طراحی سازه های سی اف اس (CFS) بر اساس دمای اتاق تنظیم می شود. برای شکل ادن و خم کردن این فولاد سرد، از روش گرم کردن و سپس شکل دادن استفاده می نمایند. اما در نهایت یک فولاد سرد شده ایجاد می شود که با دمای معمولی اتاق سازگاری خوبی دارد. برای اینکه در طراحی سازه های سی اف اس (CFS)، کالایی طراحی شود که در هر نوع دما و شرایط آب و هوایی استقامت خوبی داشته باشد، در زمان گرم شدن فولاد، به یک باره فرآیند سرد سازی انجام می شود. پس فولاد در برابر هر نوع حرارتی مقاوم می شود. اصل جنس استیل نیز، در برابر سرمای و گرمای نسبتاً شدید، مقاوم می باشد. اما با انجام این فرآیند، مقاومت فولاد در برابر شرایط متفاوت تر و شدیدتر تضمین می شود.

در مرحله بعدی طراحی سازه های سی اف اس (CFS) باید مقاومت سازه فولادی در برابر خوردگی تضمین شود. برای این کار یک روکش گالوانیزه بر روی فولاد سرد شده کشیده می شود تا از خوردگی فولاد یا زنگ زدگی جلوگیری به عمل آید. گالوانیزه که نوعی رنگ پلاستیکی می باشد، فولاد را در برابر خوردگی محافظت می نماید. این فرآیند به صورت اتوماتیک بر روی تمامی فولادهای سرد شده در مرحله طراحی سازه های سی اف اس (CFS) انجام می شود.

مشخصات سازه های سی اف اس (CFS)

سازه های سی اف اس (CFS) یا فولاد سرد، دارای یکپارچگی، طول عمر و ثبات بالایی می باشند. از این سازه ها جهت اسکلت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از سازه های معروف که از این نوع مواد استفاده می کند، سازه های سبک وزن ال اس اف (LSF) می باشند. در ادامه ویژگی های سازه های سی اف اس (CFS) را لیست می نماییم.

مقاومت در برابر خوردگی

سازه های سی اف اس (CFS) از استیل سرد ساخته می شوند. جنس استیل نیز در برابر خوردگی مقاومت بسیار عالی دارد. از این جهت، سازه های سی اف اس (CFS) مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند. اما در محل هایی که امکان خوردگی به طور قوی وجود داشته باشد، توسط رنگ های مخصوص و پوشش های مخصوصی از وجود خوردگی در اسکلت های سی اف اس (CFS) استفاده می شود. تیم طراحی این سازه ها، برای مقابله با این مشکلات، استیل به کار برده شده در اسکلت های سی اف اس (CFS) را به نحوی طراحی می کنند، که در هر شرایط و اقلیم قابلیت نصب را دارا باشد و امکان خوردگی در این اسکلت ها، وجود نداشته باشد.

مقاومت قالب

قالب فلزی سازه های سی اف اس (CFS) به صورت پیچ و مهره ای تولید می شوند. از آنجایی که اجزای مختلف اسکلت سی اف اس (CFS)، به صورت جداگانه ساخته می شوند و توسط پیچ و مهره به هم متصل می شوند، پس محل نفوذ رطوبت به لایه های میانی اسکلت و ستون های ساختمان بسته می شود و از این رو قالب این سازه ها، مقاوم می باشد. به طور کلی تا حد قابل ملاحظه ای انقباض مصالح ساختمانی در اطراف درب و پنجره ها، کاهش می یابد.

مقاوم در برابر حشرات موذی

موریانه ها نسبت به بلایای طبیعی، خرابی های بیشتری را به سازه های چوبی به بار می آورند. در اکثر مناطق جهان، سازه های چوبی مورد هجوم موریانه ها قرار گرفته اند و به مرور زمان این سازه ها تخریب می شوند. اما یک راه بسیار مناسب برای فرار از موریانه ها و دیگر حشرات موذی، استفاده از سازه های سی اف اس (CFS) می باشد، که هیچ تخریبی را از طرف موریانه ها در بر ندارند. همچنین وجود موریانه ها در اطراف محل طندگی انسان، باعث انتشار گازهای سمی و خطرناکی از جانب موریانه ها می شود،که آن محل زندگی نیازمند سم پاشی های شیمیایی مضری دارد. اما سازه های سی اف اس (CFS) با این فرآیند ها کاری ندارند.

ثبات ابعادی

سازه های سی اف اس (CFS) دارای ابعاد ثابت شده ای می باشند. در زمان طراحی و اجرای این سازه ها، ابعادی که مشخصی می شوند، در برابر پیامدهای مختلف تغییر نمی کنند و همیشه دارای یک ثبات می باشند. عواملی مانند رانش زمین، رطوبت، سردی و گرمی هوا، پیچش یا ترک خوردن ساختمان، هیچ تاثیری بر روی ابعاد و اسکلت این سازه ها به جای نمی گذارد. این مزیت باعث کاهش قابل توجهی از هزینه های نگه داری ساختمان ها می شود. با استفاده از سازه های سی اف اس (CFS) طول عمر ساختمان ها بسیار بالاتر می رود.

مزایای ساخت و ساز با استفاده از سازه سی اف اس

 • کاهش 60 درصدی وزن ساختمان در قیاس با روشهای سنتی
 • پایداری در زلزله به دلیل اتصالات پیچ و مهره ای و وزن کم ساختمان
 • صرفه اقتصادی با توجه به بازگشت سریع سرمایه
 • کاهش مصرف مصالح
 • کاهش نیروی انسانی اجرایی
 • حذف ماشین آلات سنگین کارگاهی
 • کاهش مصرف انرژی مطابق با مقررات ملی ساختمان
 • افزایش عمر مفید ساختمان به 50 سال
 • امکان دمونتاژ سازه و جابجایی ساختمان
 • امکان احداث در کلیه شرایط آب و هوایی به دلیل خشک بودن مصالح مصرفی
 • سازگاری با محیط زیست و کاهش مواد دور ریز کارگاهی
 • امکان تعبیه پانچ جهت راحتی عبور شبکه تاسیسات ساختمان ( مکانیکی و الکتریکی)
 • عدم محدودیت در طبقات و ارتفاع بر خلاف سیستم ال اس اف
 • صلبیت برابر سازه در قیاس با سازه گرم نورد شده و یا بتنی
 • طراحی و ساخت بر پایه اعضای سازه ای ( ستون ‚ تیرهای اصلی وفرعی و باد بندها)
 • طراحی و ساخت بدون محدودیت در دهانه ها
 • حذف دیوارهای باربر و به تبع آن منعطف بودن در طراحی معماری
 • کاهش حجم قطعات و هزینه حمل ونقل و همچنین  سرعت بسیار زیاد نصب
 • طراحی قطعات سازه در نرم افزار  سپ و ارائه دفترچه محاسباتی
 • قابلیت اجرا تا 4 طبقه
 • مناسب جهت :مجتمع های ویلای یا استراحتی بین راهی
 • مجتمع های بزرگ مسکونی و اداری
 • مدارس و درمانگاه ها و بیمارستانهای موقت و دائم و مراکز خرید
 • توسعه تعداد طبقات و اضافه بنا و اضافه اشکوب ساختمانهای موجود
 • افزایش کیفیت به دلیل ساخت در کارخانه

انواع سازه های سی اف اس (CFS)

سازه های سی اف اس (CFS)، در سه مدل اصلی یک بعدی (جایگزین مناسب برای سازه های اسکلت چوبی)، دو بعدی (سازه های مناسب برای چنل های ساختمانی)، سه بعدی (سازه های مناسب حجمی و ماجولار) طراحی می شوند. طراحی سازه های سی اف اس (CFS) به صورت نیمه حجمی و ترکیبی نیز انجام می شود. ممکن است طراحان ساختمان در مرحله طراحی سازه های سی اف اس (CFS) برای کف ساختمان از سازه های یک بعدی، برای دیوارها از سازه های سه بعدی برای سقف نیز از سازه های دو بعدی استفاده نمایند. در این وضعیت در واقع طراح نوعی سازه ترکیبی را طراحی نموده است.

اجزای سازه سی اف اس (CFS)

زمانی که از سازه های سی اف اس (CFS)، سخن می گوییم مخاطبمان سازه هایی هستند سبک با ساختار افقی یا عمودی که از چیدمان پایه ترین اجزا کنار یکدیگر به ارمغان می آیند. این اجزایِ پایه به فاصله 16 یا 24 اینچی از هم (بر اساس میزان بار وارده بر ساختمان)، قد علم می کنند و به موجباتِ آن ها، سازه سی اف اس (CFS)، باصلابت می ایستد.

دیوار ساختمان های CFS

خوب می دانیم دیوار ها ساختاری عمودی دارند پس اگر قرار است سازه سی اف اس (CFS)، را در ساخت دیوار بکار ببریم نیاز است از اجزای عمودی آن بهره ببریم. این اجزای عمودی، اِستاد (STUD) لقب می گیرند و به شکل C هستند. اِستاد های سی شکل برای این که به کف وصل شوند یا به سقفِ ساختمان گره بخورند نیاز است دستشان را به دستان اجزای افقی گره بزنند. این اجزای افقی نامشان هست تراک (TRACK) و شکلی دارند شبیه U.

دیوار ساختمان اشکوسازه گستر

سقف ساختمان های CFS

به سراغِ سقف ساختمان می رویم، این جا جولانگاهِ اجزای C، U و Z شکل است. این اجزا (افقی و عمودی) عموما به واسطه انواع پیچ و مهره در هم قفل می شوند و کاری می کنند کارستان. ناگفته نماند سقفِ آخرین طبقه ساختمان اگر قرار است شیبدار طراحی شود نیازمند خرپا هایی است که از پروفیل سرد نورد شده ساخته شده اند.
اگر مهم ترین اجزای سازه سی اف اس (CFS)، را شناخته اید باید بگوییم ما به غایتمان رسیده ایم. همان اجزایی که ممکن است افقی باشند یا عمودی و شکلی دارند شبیه C، U و Z.

سقف ساختمان CFS

تصویرهای سازه سی اف اس

مطالب مرتبط