ساختمان پیش ساخته
ساختمان پیش ساخته

ساختمان پیش ساخته

در بلبشویِ کنونی که حوادث طبیعی بلایِ جانِ انسان ها شده اند و ساختمان ها با مشکلاتِ عدید همچون زلزله و اتلاف انرژی دست به گریبانند، آنچه بتواند گره ای بگشاید و دستِ یاری فعالان حوزه ساختمان را به گرمی بفشارد، در کانون توجه قرار خواهد گرفت. به نظر می رسد سازه سبک فولادی سرد نورد شده، توانسته نمره قبولی را بگیرد و رسالتش را تمام و کمال به پایان ببرد. سازه سبک فولادی سرد نورد شده، که گویا کارش را خوب بلد بوده، بدین واسطه جایش را در صنعت باز کرده است. پس از این پیش زمینه، مایلیم اصلِ ماجرا را دنبال کنیم و پایِ ساختمان پیش ساخته را به میان بکشیم.

مقصود از ساختمان پیش ساخته چیست؟

نقشِ سازه سبک فولادی سرد نورد شده، در ساختمان پیش ساخته چیست؟

وقتی گذشته را مرور می کنیم، متوجه می شویم صنعت ساختمان سال ها پیش در قرق مصالحی بوده است که این روز ها به خاطره ها پیوسته اند یا ردشان کمرنگ تر از پیش مشهود است. آن زمان که ساختمان های قدیمی را زیر ذره بین می بریم، آنچه در نگاه اول توجهمان را جلب می کند سازه های فلزی است یا نمونه های بتنی. این روز ها اما سازه سبک فولادی سرد نورد شده، روی کار آمده تا طلایه دار صنعت ساختمان باشد و با فشردنِ پدالِ سبقت، رقیبانش را کنار بزند. می دانید دلیل محبوبیت سازه سبک فولادی سرد نورد شده، چیست و چرا با سرعتی عجیب دیگر مصالح موجود را دور زده؟ علتش به سرعت اجرای سازه سبک فولادی سرد نورد شده، بر می گردد. وزنِ سبک برگ برنده این سازه های جدید است و اجرایِ خشک، مزیتی است ممتاز که جایِ پایِ سازه سبک فولادی سرد نورد شده، را در صنایع، محکم نموده است. م متصل می شوند.
اجرای سازه سبک فولادی سرد نورد شده، از سازه های بتنی و فلزی 2.5 برابر سریع تر صورت می گیرد، همین یک جمله کافی است تا سوتِ پایان را بزنیم و سکویِ اول را اختصاص دهیم به سازه سبک فولادی سرد نورد شده.
اما این تمامِ ماجرا نیست. ساختمان پیش ساخته، از دیگر افتخارات این سازه نام آشناست که به موجباتش، عیارِ ساختمان های امروزی به بیشترین درجه رسیده و کمالاتشان فزونی یافته است

ساختمان پیش ساخته نمونه اول
ساختمان پیش ساخته نمونه دوم
ساختمان پیش ساخته
ساختمان پیش ساخته

سال سابقه

متر مربع سازه

گروه اجرایی متخصص

ساختمان پیش ساخته: جزء اول، اول سازه سبک فولادی سرد نورد شده

پوشش داخلی و لایه خارجی از قلم نیفتند

ساختمان پیش ساخته حولِ سه محور اصلی می چرخد که یکی از آن ها سازه سبک فولادی سرد نورد شده، نام دارد. سی اف اس (CFS)، در نقشِ سازه و ستونِ اصلی ساختمان به ایفای نقش می پردازد حال آن که این سازه ها از جنسِ فولادند و کاملا برهنه. از این رو یک لایه درونی و یک لایه برونی را به سازه سبک فولادی سرد نورد شده، بند می زنند تا خروجی رنگ و لعاب یک ساختمان به خود بگیرد و شاهکاری تحسین برانگیز خطاب شود.

جدای از اجزای ساختمان پیش ساخته، باید بگوییم این ساختمان ها دارای دو مؤلفه اساسی هستند، یکی را می توان نصب و احداث سریع دانست و دیگری را مقاومت در برابر زلزله و عوامل محیطی نام برد. نکته نغزی که از این جمله برداشت می شود چنین است:

به زعم آن که برخی گمان می کنند سرعت و کیفیت را نمی توان زیر یک چتر گرد هم آورد باید بگوییم چنین نیست. مخلص کلام این که، کیفیت بالا در کنار سرعت ستودنی، معمایی است که تنها به دستان سازه سبک فولادی سرد نورد شده، حل می شود.

نقش سی اف اس در خانه سازی سریع

خانه سازی سریع با سازه سبک فولادی سرد نورد شده محقق می شود

اذعان نمودیم به دنبال راه چاره ای هستیم که خانه سازی سریع را برایمان ممکن کند، در میان شیوه هایی که خودنمایی می کنند، استفاده از سازه سبک فولادی سرد نورد شده جایگاهی ویژه دارد. سرعت همان فاکتوری است که با سازه سی اف اس (CFS) عجین شده است، به واقع در خانه سازی سریع که هدف تنها ساخت یک آپارتمان واحد نیست که احداث حجم انبوهی از واحد هاست،

لازم است از مصالحی استفاده شود که مهندسان و دست اندرکاران را یاری می سازد تا در برهه ای کوتاه، سازه را بالا برده و ساخت واحد را به نقطه پایان ببرند، همان رسالتی که بر دوش سازه سبک فولادی سرد نورد شده نهاده شده است از این رو هرجا صحبت از خانه سازی سریع می شود باید بدانیم دست سازه سی اف اس (CFS) بالاست.

خانه سازی سریع چه ضرورتی دارد و چرا امروزه امری مهم قلمداد می شود؟

نگاهی گذرا به محیط اطراف کافی است تا به اتفاق تأیید کنیم، جامعه امروز به خانه سازی سریع نیازی مبرهن دارد.

جمعیت جامعه رو به رشد است، سالانه حدود 600 هزار ازدواج صورت می گیرد که نیاز به مسکن را بیش از پیش برجسته می سازد. علاوه بر واحد های مسکونی، نیاز به واحد هایی که نوع کاربری آن ها تجاری، تفریحی و... است به شدت رو به فزونی است از این رو انتظار می رود تمهیداتی در نظر گرفته شود و راهکار هایی ارائه گردد که ساخت واحد ها را سرعت می بخشد. خانه سازی سریع اگر نگوییم مهم ترین نیاز روز جامعه است اما باید اقرار کنیم از آن دست مسائلی است که اگر از نظر دور بماند، آینده را به قهقرا می برند، از این رو تأکید می کنیم خانه سازی سریع مهم است و حائز اهمیت.

اکنون که مُهر تأیید زدیم پایِ اهمیت خانه سازی سریع، لازم است از روش هایی سخن به میان آوریم که نیل به این هدف را برایمان میسر می سازند. در میان تمام شیوه هایی که یکه تاز میدانند، استفاده از سازه سبک فولادی سرد نورد شده اعلا، شاید بهترین گزینه روی میز باشد در ادامه خواهیم گفت چرا.

مطالب مرتبط