سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی

افزایش نگرانی ها درباره کاهش منابع طبیعی و بالا رفتن هزینه های مصارف خانگی باعث گرایش بیشتر مردم به انرژی های جایگزین شده است. یکی از موضوعات مورد بحث خانه های خورشیدی یا تولید الکتریسیته خانه توسط پنل خورشیدی است. در حالی که ممکن است از مزایای انرژی خورشیدی بسیار زیاد شنیده باشید، با یک تحقیق کوچک درباره پنل های خورشیدی با کلی اصطلاح فنی، گزینه های مختلف نصب و شرایط مالی گوناگون روبرو خواهید شد. بنابراین انتخاب سیستم خورشیدی مناسب خانه شما سخت خواهد بود.

در ابتدا باید بدانید دو نوع پنل خورشیدی وجود دارد: پنل خورشیدی آب داغ برای گرمایش و پنل فتوولتائیک برای سیستم های الکتریکی. به لطف پیشرفت های فنی و تولید انبوه پنل خورشیدی، استفاده از سیستم های خورشیدی روز به روز افزایش می یابد. قیمت نیروگاه خورشیدی با توجه به نوع، بازدهی و هزینه نصب و مجوزها در محل زندگی شما متفاوت است.  یک سیستم فتوولتائیک تنها پنل خورشیدی نیست بلکه تجهیزات دیگر مانند اینورتر، سیم کشی، پایه ها و … را نیز شامل می شود. قیمت نیروگاه خورشیدی تمامی این هزینه ها به همراه نصب سیستم و کارگرها را در برمی گیرد.

با توجه به کاهش 60% قیمت نیروگاه خورشیدی از سال 2011 چشم انداز مثبتی به هزینه ها وجود دارد و با در نظر گرفتن تولید انبوه و ارزان پنل خورشیدی در چین انتظار کاهش بیشتری نیز می رود. توان تولیدی سیستم خورشیدی خانگی به طور متوسط 4 کیلووات است و این سیستم در بریتانیا بین 5000 تا 8000 پوند و در آمریکا حدود 17000 دلار هزینه در بر دارد. البته باید به خاطر داشت هزینه نگهداری آنها بسیار پایین است. هر ساله شرکت های برق هزینه مشترکان خود را افزایش می دهند. با گذشت زمان و محدود شدن منابع سوخت فسیلی این هزینه ها بیشتر و بیشتر خواهد شد. همچنین با روی کار آمدن شرکت های مختلف ارائه دهنده سیستم های خورشیدی و افزایش رقابت بین آنها هزینه های نصب و نگهداری نیز کاهش خواهد یافت.

نیروگاه خورشیدی در مقیاس های بزرگ حداقل توان 1 مگاوات را دارند که می توانند انرژی حدود 200 خانه را تامین کنند. هزینه تخمین زده شده برای آن 1 دلار بر وات می باشد. که در مقایسه با قیمت نیروگاه خورشیدی خانگی 3 یا 4 دلار بر وات بسیار مقرون به صرفه تر است.

آیا قیمت نیروگاه خورشیدی ارزش آن را دارد؟

برآورد می شود یک نیروگاه 4 کیلووات می تواند سالیانه 3800 کیلووات ساعت الکتریسیته در جنوب انگلستان تولید کند که برابر مصرف میانگین یک خانه است. مطالعات در آمریکا نشان می دهد یک خانواده می تواند حدود 20000 دلار در طی 20 سال پس انداز کند. به نظر می رسد بازار آسیا در آینده ای نزدیک پیشرفت شگفت انگیزی در صنعت سیستم های خورشیدی داشته باشد. هر چند هم اکنون ژاپن در این مورد سردمدار است.

یک سیستم فتوولتائیک خانگی می تواند سالیانه تا یک تن از تولید گاز دی اکسید کربن بکاهد و این رقم در طی سی سال به بیش از 30 تن خواهد رسید. جای تعجبی ندارد که دولت ها با انگیزه های مالیاتی و برنامه های تشویقی مالی برای افراد مشغول در این صنعت سعی در گسترش آن دارند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments