مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی

فرایند ساخت نیروگاه خورشیدی نیازمند تلاشی مضاعف ضمن صرف زمان، سرمایه و تخصص می باشد. مراحل طی این فرایند را می توان به شرح ذیل دسته بندی نمود:

  1. انتخاب مکان نیروگاه: انتخاب مکانی مناسب برای ساخت نیروگاه خورشیدی بسیار حیاتی است. این مکان باید دور از سایه و درختان باشد و دسترسی آسان به جاده و شبکه برق رسانی داشته باشد.
  2. بررسی ابتدایی مالی : بر اساس اطلاعات کلی شامل تابش خورشید، هزینه زمین و ارتباط با شبکه برق رسانی انجام می شود.
  3. مالکیت زمین: در این مرحله باید تملیک یا اجاره زمین صورت پذیرد.
  4. طراحی مهندسی / انتخاب فناوری: طراحی مهندسی همزمان با انتخاب فناوری و فروشنده تجهیزات خورشیدی آماده سازی می­شود.
  5. مجوزها: در این مرحله می بایست چندین مجوز را کسب نمود که بسته به مکان متفاوت است و زحمت و هزینه زیادی خواهد داشت. معمولا 15-20% هزینه پروژه نیروگاه خورشیدی مربوط به این بخش است.
  6. توافق نامه خرید الکتریسیته: که باید توسط واحدی که الکتریسیته تولیدی را خواهد خرید، امضا گردد.
  7. انتخاب EPC: باید یک پیمانکار EPC انتخاب شود. بر اساس نوع قرارداد ممکن است خرید پنل­های خورشیدی، اینورتر و سازه بر عهده شما باشد.
  8. امور مالی: امور مالی پروژه باید انجام شود. این نوع پروژه­ها نیاز به سرمایه اولیه بالا و هزینه عملیات و نگهداری بسیار پایین دارند. معمولا 60-80% هزینه­ها بدهکاری است.
  9. آزمایش و اتصال به شبکه برق رسانی: پس از اتمام ساخت نیروگاه و پیش از اتصال به شبکه برق رسانی باید عملکرد نیروگاه آزمایش شود.
  10. عملیات و نگهداری در حین کار نیروگاه: عمر یک نیروگاه خورشیدی حدود 25-30 سال می باشد و نیاز کمی به نگهداری و کنترل دارد. ایمورترها باید پس از 10-15 سال جایگزین شوند. در صورت خرابی یک ماژول خورشیدی باید تعویض شود تا کارایی نیروگاه را مختل نکند.

 

ساخت نیروگاه خورشیدی نیاز به مدیریت پروژه و مهارت های فنی متمایز از پروژه های صنعتی با ویژگی های خاص دارد. مراحل ذکر شده در بالا چکیده ساده ای از فرایند ساخت نیروگاه خورشیدی است. در واقع چنین پروژه ای نیازمند مهارت های خاص و دقیق می باشد. مدت زمان تکمیل یک نیروگاه با توجه به مجوزها و تجربه و تخصص از 3 ماه تا 2 سال خواهد بود.

 

نیروگاه خورشیدی با ظرفیت بالا

در نیروگاه­های عظیم از پنل­­های خورشیدی استفاده می شود. تعداد این پنل­ها ممکن است هزاران یا میلیون­ها باشد. مثلا نیروگاه خورشیدی 290 مگاواتی آریزونا از 4.9 میلیون پنل خورشیدی تشکیل شده است. سعی می شود در چنین مقیاس­هایی ماژول­های خورشیدی با حرکت خورشید بچرخند تا دریافت پرتوهای خورشید تا 40% افزایش یابد.

در طی سال­های اخیر هزینه راه اندازی سیستم­های خورشیدی کاهش چشمگیری داشته است و باعث شده است این هزینه به نیروگاه­هایی که با سوخت فسیلی کار می کنند، نزدیکتر شود. بخش بزرگی از این کاهش به موجب پیشرفت­های فناوری و تولید ارزان­تر پنل خورشیدی در چین صورت گرفته است.

همچنین ساخت نیروگاه خورشیدی باعث ایجاد اشتغال در زمینه­های تولید، ساخت، عملیات و نگهداری می شود  که به مراتب بیشتر از میزان شغل­های نیروگاه های فسیلی است.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments