پنل  خورشیدی روی سقف خانه ها

 

با گسترش انرژی خورشیدی در دهه های اخیر و کاهش هزینه های تولید پنل خورشیدی، استقبال مردم در سراسر جهان از سیستم های خورشیدی روز به روز بیشتر شده است. تحقیقات و پیشرفت در زمینه انرژی خورشیدی موجب ایجاد فناوری های تازه با بازدهی و توان خروجی بیشتر شده است و بر تمایل مصرف کنندگان به این سیستم ها و انرژی های سبز افزوده است.

مبحثی که هنوز توجه زیادی را به خود جلب نکرده است، موضوع زیبایی است. با ظهور فناوری های جدید پنل های خورشیدی ظاهری بهتر پیدا کرده اند و به روز شده اند. با این وجود برخی افراد بر این باورند پنل ها ظاهر سقف ساختمان ها را از آنچه باید باشند، دور کرده اند و چیزی شبیه به ماهیت سقف را ترجیح می دهند. کاشی های خورشیدی آن چیزی است که ظاهر سقف را حفظ می کنند. البته دقیقا مانند پوشش سقف معمولی نیستند. هر چند اندازه کوچک تر آنها نسبت به پنل خورشیدی معمولی ظاهر زیباتری به سقف خانه ها می بخشد. کاشی های خورشیدی در اندازه ها و مدل های مختلف (سیلیکون نیمه سخت و لایه نازک) تولید می شوند. بنابراین می توانند به راحتی با نمای ساختمان شما منطبق شوند. همچنین نیاز به فضاهای بزرگتر برای نصب پنل خورشیدی را تا حدی برطرف می کنند.

مزایا و معایب کاشی های خورشیدی

همانند رقبای این محصول جدید، آنها نیز مزایا و معایب خود را دارند. مهمترین مسئله کاشی های خورشیدی هزینه بسیار بالای آنهاست. در مواردی هزینه آنها دو برابر پنل خورشیدی معمولی در نظر گرفته می شود. البته طراحی های جدید می توانند در مدت زمانی در حدود نصف پنل های خورشیدی نصب شوند. عیب دیگر آنها بازدهی کمتر از پنل خورشیدی است. بازدهی آنها بین 10-20% ثبت شده است.

همانطور که پیش از این اشاره شد اندازه کوچک و ماهیت مجزای آنها باعث شده است تا در بین افرادی که دوست دارند سقف خانه شان ظاهر سنتی خود را حفظ کند، محبوب باشند. در مجموع برای کسانی که نمای سقف اهمیت ویژه ای دارد و هزینه برایشان مشکل ساز نیست، کاشی های خورشیدی ارزش سرمایه گذاری بیشتر را دارد. عمر این کاشی ها در حدود 20 سال برآورد شده است که خود مزید بر علت است.

نصب کاشی های خورشیدی

نصب کاشی های خورشیدی می بایست توسط یک نصاب متخصص و با استفاده از لوازم استاندارد صورت بگیرد. روند نصب همانند سقف های معمولی است و باید برای هر یک از آنها یک قاب در نظر گرفت. بر خلاف پنل خورشیدی که روی خود سقف قرار می گیرد و کمتر نمای دلچسبی ارائه می دهد. پس از ثابت کردن هر کاشی کابل های برق به کانکتورهای مقاوم در برابر سرما و گرما متصل می شوند. پس از قرار دادن پوشش محافظ روی هر یک از کاشی ها عملیات نصب تمام می شود.

اگر خانه به شبکه برق محلی متصل نباشد می توان از کاشی ها برای شارژ چندین باتری استفاده کرد. سپس توسط یک اینورتر الکتریسیته مستقین باتری ها را به جریان متناوب تبدیل و انرژی لازم برای وسایل خانه را فراهم کرد.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments